Saimir Pirgu  mahnit Tiranën (foto)

Duhet të lëçisni

Deputeti i PD-së, Bujar Leskaj jep alarmin: Dhjetëra shkolla në Vlorë janë mbyllur! Propaganda qeveritare nuk mund të mbulojë plagët e arsimit shqiptar

Deputeti i PD-së Bujar Leskaj ka uruar të gjithë nxënësit në mbarë vendin që sot nisin zyrtarisht procesin mësimor, ndonëse nën kushtet e pandemisë...

Alfred Cako bën deklaratën e habitshme: Ju tregoj se kush i kontrollon sot paratë e shqiptarëve

Konspiracionisti Alfred Cako shprehet se sot paranë e zotëron ‘Familja Rothschild’. Sipas tij, kjo familje zotëron të gjitha bankat e botës, edhe ato në...

Nuk ka bashkëpunim, talibanët ekzekutojnë drejtuesin e ISIS bashkë me 8 oficerë të tjerë

Ish-kreu i grupit terrorist ISIS-K, Abu Omar Khorasani është ekzekutuar dje në një burg në Afgansitan, njoftonte qeveria talibane. Ai ka qenë drejtues i degës...

Përfundon mbledhja e PD-së, Basha jep deklaratë për mediat: Jemi kthyer në parlament për këto arsye

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka folur për mediat pas përfundimit të mbledhjes së Grupit Parlamentar të PD-së. Ai theksoi se qeveria Rama është fajtori...

 

Saimir Pirgu, tenori shqiptar me famë botërore ka kënduar sonte në Tiranë në Teatrin e Operas e Baletit, duke mahnitur publikun e pranishëm me zërin dhe emocionin që përcolli. Pirgu ka prezantuar albumin e tij të ri Il mio Canto dhe Tirana është pjesë e turit të tij botëror.

“Il Mio Canto” ka brenda ariet më të bukura italiane dhe franceze, promovuar në Londër nga “Opus Arte”, shtëpia diskografike  e Operas Mbretërore në Covent Garden dhe nga studiot e BBC 3.

Albumi i Sajmir Pirgut është cilësuar “protezheja” e tenorit legjendar Luciano Pavaroti. Këtë album do ta shoqërojnë një sërë performancash në Firence, Moskë, Vjenë,  Berlin, Paris, Tokio e Nju Jork.

Realizimi i këtij albumi është bërë nga orkestra “Maggio Musicale Fiorentino”, e dirigjuar nga Spernaza Scappuçi.

Gjatë mbrëmjes së sotme u panë të hynin spekatorë të Pirgut emrat më të njohur të jetës publike dhe politike në vend.  Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe bashkëshortja Ajola Xoxa, ish-kryeministri Sali Berisha me bashkëshorten, ministrat dhe deputetë.

Më herët Pirgut iu dorëzua “Çelësi i Qytetit” nga Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj. /27.al/

SAIMIR PIRGU NE KONCERT - Tenori Saimir Pirgu, duke performuar gjate koncertit te tij me titull "Il mio Canto", ne Teatrin e Operas dhe Baletit"./r/n/r/nPIRGU IN CONCERT - Tenor Saimir Pirgu, performing during his concert titled "Il mio Canto" in the Theater of Opera and Ballet ".

berisha erjoni ajola

 

 

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Deputeti i PD-së, Bujar Leskaj jep alarmin: Dhjetëra shkolla në Vlorë janë mbyllur! Propaganda qeveritare nuk mund të mbulojë plagët e arsimit shqiptar

Deputeti i PD-së Bujar Leskaj ka uruar të gjithë nxënësit në mbarë vendin që sot nisin zyrtarisht procesin mësimor, ndonëse nën kushtet e pandemisë...

Alfred Cako bën deklaratën e habitshme: Ju tregoj se kush i kontrollon sot paratë e shqiptarëve

Konspiracionisti Alfred Cako shprehet se sot paranë e zotëron ‘Familja Rothschild’. Sipas tij, kjo familje zotëron të gjitha bankat e botës, edhe ato në...

Nuk ka bashkëpunim, talibanët ekzekutojnë drejtuesin e ISIS bashkë me 8 oficerë të tjerë

Ish-kreu i grupit terrorist ISIS-K, Abu Omar Khorasani është ekzekutuar dje në një burg në Afgansitan, njoftonte qeveria talibane. Ai ka qenë drejtues i degës...

Përfundon mbledhja e PD-së, Basha jep deklaratë për mediat: Jemi kthyer në parlament për këto arsye

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka folur për mediat pas përfundimit të mbledhjes së Grupit Parlamentar të PD-së. Ai theksoi se qeveria Rama është fajtori...

Emërimi i Vlora Hysenit/ Kurti dhe Osmani e shkarkuan nga detyra, ndërsa Rama e punëson si këshilltare

Vlora Hyseni, nëndrejtore e Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, është emëruar këshilltare e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama. Lajmin e bëjnë me dije mediat kosovare,...