Rrëqethje/ Kur nisi t’më habisë me forcën e saj…

Duhet të lëçisni

Mjeku apel kolegëve: A duhet ndryshuar protokolli në spitale për familjarët e personave me aftësi ndryshe?

Mjeku Odri Qejvani nëpërmjet rrjeteve sociale ka bërë apel duke ju drejtuar kolegëve të tij në lidhje me rastin e një pacienteje 17 vjeçare...

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Prioriteti i çështjes Çame/ Idrizi në takim virtual me kryetarin e VATRËS

Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, z. Ahmet Xhafo zhvilloi një takim virtual me kryetarin e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet...

Nga Luela Myftari

Kur nisi t’më habisë me forcën e saj…

E përzënë me dhunë nga shtëpia e saj në Çamëri, me imazhin e të vëllait 21-vjeçar që e vrisnin në sytë e saj, me imazhin e grave të shtëpisë që gjaku i binte nga veshët në trup, për shkak të vathëve të shkulur me dhunë, me një çarçaf mbi shpinë, duke ecur drejt Shqipërisë, me dy fëmijë që qielli dhe dheu ia mori para se të shkonte vetë, me fjalitë: “Ah, fëmijët e mi, ah, vëllai im, a, mana ime…” ajo vazhdonte ta donte jetën, të sfidonte këmbën gati të gangrenizuar, për të fejuar mbesat.

Kështu u ngrit në këmbë sikur asgjë të mos e lëndonte, bëri “Gëzuar” për mua.

Një vajzë e fortë, një grua e fuqishme, një nënë që kujdesej që foljet “duhet” t’ia mësonte sjelljes dhe “dua” t’ia mësonte shpirtit, një gjyshe e urtë dhe plot këshilla, kështu ishte Mana ime.

Për një forcë që ia adhuroj dhe që më mungon, për trëndafilat që më sillte të premteve vitet e fundit para se të ikja nga shtëpia e prindërve, për japrakët që më ka mësuar të bëj që e vogël, për duart e saj që më mungojmë prej tre vitesh, më merr malli.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Mjeku apel kolegëve: A duhet ndryshuar protokolli në spitale për familjarët e personave me aftësi ndryshe?

Mjeku Odri Qejvani nëpërmjet rrjeteve sociale ka bërë apel duke ju drejtuar kolegëve të tij në lidhje me rastin e një pacienteje 17 vjeçare...

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Prioriteti i çështjes Çame/ Idrizi në takim virtual me kryetarin e VATRËS

Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, z. Ahmet Xhafo zhvilloi një takim virtual me kryetarin e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet...

“Nuk kemi siguri rrugore”, eksperti Hoxha: Stafi duhet të kualifikohet! Nga roje, përfundojnë shefa

Eksperti i Sigurisë Rrugore, Gëzim Hoxha gjatë një interviste të dhënë u shpreh se në vendin tonë nuk ka autoritete të posaçme për sigurinë...