Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Romani i Viktor Hugos për një katedrale të shpëtuar nga karkalecat

Nga Klodiana 0

Në fillim të viteve 1800, Notre Dame ishte gjysmë e shkatërruar, kur një shkrimtar e përdori strukturën e rrënuar për një nga veprat e tij më të mëdha, duke vënë në lëvizje një operacion shpëtimi, pothuajse aq madhështor sa ndërtimi i tij origjinal.

Notredami ka kaluar shumë në 856 vite, ka kaluar rimodulime të ndryshme revolucionare, i janë bërë vjedhje, ndotje, madje edhe Hitleri e kishte në plan për ta prishur.

Romani i Viktor Hygoit për një katedrale të shpëtuar nga karkalecat, duket se mbrëmjen e djeshme ajo u rrëmbye nga një zjarr, ku nga pamjet dukej si një shpërthim vullkani që nuk do të shuhej kurrë. Katedralja e Notre-Dame, simboli i bukurisë dhe historisë së Parisit, shkatërroi qiellin parizian, që tashmë është kthyer në këmbë pas javësh nga protestat e dhunshme.

Shkaku i zjarrit nuk u bë i njohur, por duket se ka filluar në brendësi të trarëve prej druri, shumë prej të cilave daton në Mesjetë.

Për shekuj me radhë mbretërit dhe mbretëreshat e Francës u martuan dhe u varrosën atje. Napoleoni u kurorëzua perandor në Notre-Dame në 1804, dhe ceremonia e gëzimit falënderuese pas Çlirimit të Parisit në vitin 1944 u zhvillua atje, udhëhequr nga Charles de Gaulle.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej