Rikthehet tenori i njohur, Gjipali: TKOB nuk ka qenë asnjëherë në dorën e dikujt që njeh lirikën

Duhet të lëçisni

Edi Rama fluturon deri në Liban të pozojë me fëmijët që dolën nga kampi famëkeq (film)

U ngut të shkonte në Liban. Shkoi në një hotel luksoz dhe ia sollën katër fëmijë dhe ai filmoi, bëri foto dhe pastaj iku...

Frika nga përhapja e COVID-19 në biblioteka, Kisha e Vienës kthehet në sallë studimi

Kisha Votive e Vienës është transformuar në një ambient ku të gjithë studentët e Universitetit të Vienës mund të shkojnë të dëgjojnë leksionet ose...

Trump kapet me median duke përsëritur 11 herë fjalën “Covid” (film)

Donald Trump mendon se mediat që raportojnë vazhdimisht lajme për COVID-19 kërkojnë vetëm të trembin njerëzit. Gjatë një tubimi në Karolinën e Veriut ai tha:...

Paralajmërimi i frikshëm i NASA-s: Asteroidi pritet të kalojë afër Tokës në orët në vijim

Asteroidi me kodin QD5 2020, i cili sipas NASA-s është me një madhësi sa Piramida e Gizës, pritet të përplaset me tokën në orët...

Tenori i njohur Josif Gjipali do të rikthehet ditën e nesërme në skenë pas shumë kohësh shkëputje. Ai do të sjellë në skenë një shfaqje ndryshe nga herët e tjera, e ndërthurur me operën e tij dhe monologun aktorial të Arben Derhemit.

“Shfaqja është një projekt turne, një bashkim mes bashkisë së Fierit, Barletës dhe Budvës. Do të mbahet nesër. Është një ndërthurje mes dy zhanresh. Shanc për organizuesit ishte periudha e pandemisë, se lirika ka pësuar shumë gjatë kësaj periudhe”.

“Nesër shfaqja do të jetë online dhe do të ketë pak publikë. Provat do të bëhen sot në Apolloni dhe nesër do gtë jetë shfaqja. Me Arben Derhemin do të jetë një monolog, do të jetë një aktor që shan kolegët e vëtë si aktoret apo këngëtarët. Do të jetë interesante”, u shpreh Gjipali.

Më tej, i pyetur nga moderatori Enkel Demi me çështjen e shumë diskutuar në media për një lajm, ku përflitet se Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit do të jepet me koncesion, ai u shpreh se

“Opera nuk është një zanër që mund të vetënancohet. Nuk është se po këndon për natë Ermonela Jaho opo Josifi që salla të mbushet plot.

Plus pastaj edhe do të thosha që TKOB nuk ka qenë asnjëherë në dorën e një personi që e njeh lirikën ashtu siç duhet. Unë e shoh në botë. Nuk di ndonjëherë në TKOB të ketë në këshillin drejtues ndonjë nga këta emrat e biznesit”, shtoi Gjipali.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Edi Rama fluturon deri në Liban të pozojë me fëmijët që dolën nga kampi famëkeq (film)

U ngut të shkonte në Liban. Shkoi në një hotel luksoz dhe ia sollën katër fëmijë dhe ai filmoi, bëri foto dhe pastaj iku...

Frika nga përhapja e COVID-19 në biblioteka, Kisha e Vienës kthehet në sallë studimi

Kisha Votive e Vienës është transformuar në një ambient ku të gjithë studentët e Universitetit të Vienës mund të shkojnë të dëgjojnë leksionet ose...

Trump kapet me median duke përsëritur 11 herë fjalën “Covid” (film)

Donald Trump mendon se mediat që raportojnë vazhdimisht lajme për COVID-19 kërkojnë vetëm të trembin njerëzit. Gjatë një tubimi në Karolinën e Veriut ai tha:...

Paralajmërimi i frikshëm i NASA-s: Asteroidi pritet të kalojë afër Tokës në orët në vijim

Asteroidi me kodin QD5 2020, i cili sipas NASA-s është me një madhësi sa Piramida e Gizës, pritet të përplaset me tokën në orët...

Prefekti i Kukësit i ashpër ndaj Task-Forcës: Të infektuarit po dalin në pazar dhe ju s’po bëni detyrën, do mbani përgjegjësi

Prefekti i Kukësit Zenel Kuçana ka kritikuar ashpër drejtuesit e institucioneve kryesore, për të cilët thotë se nuk po e kryejnë si duhet punën...