Revoltohet Sazan Guri: Më thuaj si sillesh me kafshët të them dinjitetin që ke si komb

Duhet të lëçisni

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit “padit” në Danimarkë kryeministrin Edi Rama, merr menjëherë përgjigje

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit thotë se ka kërkuar nga institucionet e shtetit danez të hetohen veprimet që çuan në shembjen e Teatrit Kombëtar. Ministrit...

Shpërthen cisterna me benzinë në Nigeri, të paktën 23 viktima, përfshirë studentë

Të paktën 23 persona, përfshirë studentë, u vranë pas një shpërthimi të cisternës në shtetin Kogi, Nigeria qendrore të Mërkurën, tha policia lokale. Idris Fika...

Gjermania në valën e dytë të COVID-19? Rriten ndjeshëm shifrat e infektimeve të reja në 24 orët e fundit

Ashtu si në Britaninë e Madhe dhe shumë vende të tjera europiane, edhe në Gjermani shifrat e infektimeve të reja janë rritur ndjeshëm ditët...

Pamje shokuese në Rusi/ Zogj të ngordhur bien nga qielli në qytetin afër centralit bërthamor (film)

Tingëllon si një skenar filmash fantashkencë, por është një ngjarje e vërtetë dhe ka ndodhur në një qytet rus. Bëhet fjalë për një ndodhi të...

Një 50-vjeçar është arrestuar ditën e djeshmë nga policia pasi ka tërhequr zvarrë një qen. Kjo ngjarje ka tronditur të gjithë opinionin publikë, duke u revoltuar tej mase.

Një ndër ta ka qenë edhe ambientalisti Sazan Guri, i cili i ftuar në ABC e Mëngjesit është shprehur se sjellja e njerëzve ndaj kafshëve tregon se sa dinjitet kemi ne si komb.

“Unë kam mbledhur fakte. Nuk ndodh që qeni të sulmojë, po njeriu ka krijuar një lloj adrenaline që bën sikur mbrohet. Nuk është qeni që është bërë ashtu, po ashtu e kanë mësuat. Si në një fshat në Kurvelesh që e futi në gropë dhe e ushqente nga lart dhe kur e nxori, i hëngri. Më thuaj ca qeni ke të të them cili je, më thuaj si sillesh me kafshët të them se ca dinjiteti ke si komb”, tha Sazan.

Nga ana tjetër, në një lidhje për direkte me Skype, trajnerja e fitnesit Dorina Mema u shpreh shumë e pikëlluar se personi që e trajtoj qenin në atë mënyrë duhet dënuar jo vetëm me burg.

Qeni tani është në gjumë se kur unë jam në mgjes në shtëpi fle, kur dal unë vjen te dera. Ky qen ka ardhur si padashje në jetën time, e  gjeta në një dyqan dhe ishte i pangrënë, mu ngjit te bluzja dhe e mora që mos të ngrdhte. Unë me organizatën e kafshëve kam një lidhje shumë të ngushtë dhe e ndihmoj shumë. Nuk kam asnjëfjalë për ngjarjen në fjalë. Arrestimi i zotërisë është shumë pak se ai është i ulur aty dhe po ha. Nëse qeni paska bërë x gabim pse duhet tërhqeur zvarrë, foli dënoje po jo ashtu. Kafsha do vetëm bukë dhe ujë, nuk e kuptoj ku arrin ligësia e njeriut”.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit “padit” në Danimarkë kryeministrin Edi Rama, merr menjëherë përgjigje

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit thotë se ka kërkuar nga institucionet e shtetit danez të hetohen veprimet që çuan në shembjen e Teatrit Kombëtar. Ministrit...

Shpërthen cisterna me benzinë në Nigeri, të paktën 23 viktima, përfshirë studentë

Të paktën 23 persona, përfshirë studentë, u vranë pas një shpërthimi të cisternës në shtetin Kogi, Nigeria qendrore të Mërkurën, tha policia lokale. Idris Fika...

Gjermania në valën e dytë të COVID-19? Rriten ndjeshëm shifrat e infektimeve të reja në 24 orët e fundit

Ashtu si në Britaninë e Madhe dhe shumë vende të tjera europiane, edhe në Gjermani shifrat e infektimeve të reja janë rritur ndjeshëm ditët...

Pamje shokuese në Rusi/ Zogj të ngordhur bien nga qielli në qytetin afër centralit bërthamor (film)

Tingëllon si një skenar filmash fantashkencë, por është një ngjarje e vërtetë dhe ka ndodhur në një qytet rus. Bëhet fjalë për një ndodhi të...

Ja emrat e mjekëve që do dalin në protestë në oborrin e QSUT. Policia u refuzon lejen: Jemi në kohë Covid-i.

Mjekët kanë paralajmëruar një protestë ditën e nesërme para oborrit të QSUT-së, por policia u ka refuzuar lejen me arsyetimin se nuk lejohen grumbullimet...