Rama provokon, “ringjall” Stalinin në mes të Tiranës

0
287

Kryeministri Rama nuk i ndal provokimet dhe talljet ndaj popullit shqiptar. Nëse çdo ditë ironizon me postimit në rrjetet sociale, këtë herë  kryeministri ka provokuar hapur qytetarët.  Ditën e sotme në oborrin e Galerisë së Arteve është vendosur busti ish-diktatorit të ish-Bashkimit Sovjetik Jozef Stalin më shumë se katër dekada pas heqjes së tij. Ky veprim i rihap plagët atyre qytetarëve që kanë jetura tmerrin e komunizmit.

Qytetarë të ndryshëm kanë publikuar në rrjetet sociale një foto nga oborri i Galerisë së Arteve, ngjitur me instalacionin “Reja” ku duket qartë statuja prej bronzi e Stalinit, e cila ndodhet prej disa ditësh aty.

Statujat e Stalinit, Leninit, Enver Hoxhës,  janë që në verë në pjesën e  pasme të Galerisë së Arteve, duke u bërë edhe një atraksion turistik për vizitorët e huaj gjatë verës, por duket se pas fillimit të rikonstruksionit ajo e diktatorit sovjketik është nxjerrë në pjesën e përparme për të vijuar punimet.