“Qoshku i Territ”

Duhet të lëçisni

PDIU: Kryeministri nuk i shpëton dot Çamërisë me “efkaristo” dhe “ejvallah”

Partia Drejtësi Integrim dhe Unitet i ka bërë thirrje policisë të lirojë menjëhërë 26 protestuesit, të cilët sot tubuan për interesin kombëtar të Shqipërisë. Përmes një...

Tradhëtari/ Nuk tha një gjysëm fjale për Çamërinë dhe detin e shqiptarëve ia fali Greqisë

Gjatë konferencës me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias, Edi Rama nuk ka guxuar as ta përmendë Çështjen Çame. Nuk ka thënë një gjysëm...

Diktatura/ Policia dhunon protestuesit e PDIU-së dhe Çamërisë (galeria e fotove dëshmi)

Patriotët e PDIU-së, Shoqatës “Çamëria” dhe Vetëvendosjes janë dhunuar shtazërisht nga policia e Rilindjes. Ata nuk janë lejuar të ushtrojnë të drejtën e protestës paqësore,...

Protesta e PDIU, arrestohen disa nga simpatizantët, procedohen penalisht Shpëtim Idrizi, Mesila Doda dhe Bojken Abazi (film)

Ditën e sotme PDIU ka protestuar kundër vizitës së ministrit të Jashtëm, Nikos Dendias, teksa simpatizantët e saj janë marrë zvarrë nga policia, e...

Nga Xhabir Tabaku

Isha i vogël, e shifja gjyshin, babën e axhen (kur nuk ishte në burg) tek mblidheshin mbramjeve pranë radios me ndigjue “Zanin e Amerikës”. Kishim një radio gjermane shum të mirë Sonra. Ishte e ndjeshme dhe zani prej Washingtoni në shpi tonë vinte kthjellët.

Ata mbasi kishin mbyllë dritaret me perde të errëta ma heret, fiknin dritën e në odë bahej terr. Vetëm drita e radios e cigarja e babës e thenin terrin mbramje për mbramje. Kur axha ra në burg për herë të dytë, më afruan mua pranë radios. Isha shum i vogël. Sa herë ulesha në karrigen kur ma parë ulej axha, më dukej vedi si ai. Doja ti ngjisja axhës. Mbas çdo edicioni lajmesh ndjeja dorën e randë të gjyshit mbi krye e përsëritjen e të të njajtave fjalë: U rrite gjysh, – mandej kthehej nga baba dhe i thoshte: -ta ruejt Zoti se e ke të zjuet!. Me qenë ndoj fëmijë budallë kush do kishte besim me e afrue te “zani i amerikës”… E di e di, përsëriste baba fjalët e përnatshme.

Tash në një odë ku kam veç librat, nji tavolinë e një kompiuter shpesh kujtoj netët e errëta të “zanit të amerikës”… më bie mall. Ngrihem, fik dritën zbeh ndriçimin e kompiuterit dhe e çoj te zani i amerikës… nuk asht ma ashtu si dikur. Nuk asht frika se Jakupi, spijuni i lagjes mund të përgjojë mbas dritares. Nuk janë krye më krye tre breza bashkë… as zani i amerikës nuk asht ma ai i dikurshmi. Terri; vetëm terri i ngjet territ të atbotshëm. Terri nuk ndryshon kurrë me gjasë… Kur më bie mall kështu, lexoj Kuran deri të më marrë gjumi, ashtu në karrige, me kambët mbi tavolinë e fotografinë e gjyshit përballë.

xh.t.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

PDIU: Kryeministri nuk i shpëton dot Çamërisë me “efkaristo” dhe “ejvallah”

Partia Drejtësi Integrim dhe Unitet i ka bërë thirrje policisë të lirojë menjëhërë 26 protestuesit, të cilët sot tubuan për interesin kombëtar të Shqipërisë. Përmes një...

Tradhëtari/ Nuk tha një gjysëm fjale për Çamërinë dhe detin e shqiptarëve ia fali Greqisë

Gjatë konferencës me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias, Edi Rama nuk ka guxuar as ta përmendë Çështjen Çame. Nuk ka thënë një gjysëm...

Diktatura/ Policia dhunon protestuesit e PDIU-së dhe Çamërisë (galeria e fotove dëshmi)

Patriotët e PDIU-së, Shoqatës “Çamëria” dhe Vetëvendosjes janë dhunuar shtazërisht nga policia e Rilindjes. Ata nuk janë lejuar të ushtrojnë të drejtën e protestës paqësore,...

Protesta e PDIU, arrestohen disa nga simpatizantët, procedohen penalisht Shpëtim Idrizi, Mesila Doda dhe Bojken Abazi (film)

Ditën e sotme PDIU ka protestuar kundër vizitës së ministrit të Jashtëm, Nikos Dendias, teksa simpatizantët e saj janë marrë zvarrë nga policia, e...

Edita Tahiri: Nëse diplomacia tenton ta mbyll Çështjen Çame, atëherë hapet në protesta siç ndodhi sot

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë, Edita Tahiri ka reaguar lidhur me protestën e mbajtur ditën e sotme nga Partia Drejtësi Integrim dhe...