Qëlloi me thikë mjekun në vitin 2008/ Gjykata Europiane për të Drejtat e Njeriut publikon aktgjykimin kundër Shqipërisë

Duhet të lëçisni

Rrenat sllave/ Po kjo? Shën Jeronimi na doli serb?!

Shkruan Fahri Xharra Edhe Shën Jeronimi i shekullit IV pas Krishtit, i cili e përktheu Biblën nga hebraishtja na doli serb? Sipas dr. Doretiqit janë shumë...

Enkeleda Kapedani në krye të gjykatës së Elbasanit

Enkeleda Kapedani është vendosur në krye të gjykatës së Elbasanit. Kapedani vjen në këtë post pas dorëheqjes të gjyqtarit Zihni Shahu. Ajo u zgjodh sot...

Arrestimet e Hagës, flet eksperti: Pritet të ketë arrestime edhe në Shqipëri

Pas aksioneve të policisë së UMNIK-ut në emër të prokurorisë speciale, ku u krye një fushatë arrestimesh në Kosovë që nuk ishte parë ndonjëherë,...

Shkarkohet drejtues i Prokurorisë së Apelit Durrës, Ferdinand Elezi

Kolegji i Posacëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e Komisioni i Pavaraur Kualifikimi për shkarkimin e Drejtuesit të Prokurorisë së Apelit Durrës...

Gjykata Europiane për të Drejtat e Njeriut sapo publikoi një aktgjykim kundër Shqipërisë, përmes së cilës i kërkon Shqipërisë që të adresojë problemin e mungesës së institucioneve mjekësore për personat me sëmundje mentale e të cilët urdhërohen nga gjykata që të trajtohen.

Mësohet se ankesa është bërë nga Arben Strazimiri, i cili është liruar nga përgjegjësia kriminale, për shkak të gjendjes mendore dhe në vend se të dërgohej në institucion mjekësor, është dërguar në burg. Lidhur me këtë ngjarje shteti shqiptar do t’ia paguajë Arben Strazimiri 15,000 euro dëmshpërblim.

Kujtojmë se në muajin prill të vitit 2008, Arben Strazimiri qëlloi me thikë mjekun Ali Refatllari, ku 40-vjeçari kishte vendosur të hakmerrej për vdekjen e dajës së tij, i cili kishte ndërruar jetë dy javë pasi i ishte nënshtruar një operacioni në zemër.

Katër vjet pasi qëlloi me thikë mjekun e njohur, burgu dhe të afërmit e tij kanë kërkuar që të shtrohet në këtë spital, duke e ditur edhe të kaluarën, ndërsa kohët e fundit ishte bërë shumë i dhunshëm. 40-vjeçari nuk ka pranuar që të shtrohet vullnetarisht. Çështja kaloi në gjykatë, e cila ka vendosur disa ditë më parë që Strazimiri të shtrohet në psikiatri, ndryshe nga një vendim i mëparshëm, në vitin 2010, që e rrëzoi këtë kërkesë.

Më poshtë linku i vendimit të Strasburgut për arrestimin e Arben Strazimirit:

https://hudoc.echr.coe.int/eng-press#{%22itemid%22:[%22003-6615179-8775564%22]}

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Rrenat sllave/ Po kjo? Shën Jeronimi na doli serb?!

Shkruan Fahri Xharra Edhe Shën Jeronimi i shekullit IV pas Krishtit, i cili e përktheu Biblën nga hebraishtja na doli serb? Sipas dr. Doretiqit janë shumë...

Enkeleda Kapedani në krye të gjykatës së Elbasanit

Enkeleda Kapedani është vendosur në krye të gjykatës së Elbasanit. Kapedani vjen në këtë post pas dorëheqjes të gjyqtarit Zihni Shahu. Ajo u zgjodh sot...

Arrestimet e Hagës, flet eksperti: Pritet të ketë arrestime edhe në Shqipëri

Pas aksioneve të policisë së UMNIK-ut në emër të prokurorisë speciale, ku u krye një fushatë arrestimesh në Kosovë që nuk ishte parë ndonjëherë,...

Shkarkohet drejtues i Prokurorisë së Apelit Durrës, Ferdinand Elezi

Kolegji i Posacëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e Komisioni i Pavaraur Kualifikimi për shkarkimin e Drejtuesit të Prokurorisë së Apelit Durrës...

Ekspertët gjejnë simptomën e re të koronavirusit, ja te cila grupmoshë shfaqet

Edhe pse ekzistojnë tre simptoma kryesore të infektimit nga koronavirusi, nje hulumtim i ri ka gjetur se njerëzit me shendet të lig, e të...