Publikohet regjistrimi më i vjetër i këngës “Sa të rrojë gjithësija” i autorit Kol Tromara

Duhet të lëçisni

Arratisja e Fjolla Morinës, reagon Policia e Kukësit: Po punojmë për kapjen e saj

Policia e Kukësit reagon një ditë pas lajmit se këngëtarja e njohur, Fjolla Morina, ka thyer masën e “arrest shtëpiak”, të vendosur nga Gjykata...

Mira Rakacolli shkeli masat anti-COVID, kurse qytetarët gjobiten përditë. Kel Demi: Këta janë “bira kumbullash” (film)

“Mira Rakacolli duhet të japë dorëheqjen, megjithë Komitetin e saj idiot”,- ka thënë Enkel Demi pasi Mira Rakacolli u kap në një mbledhje partiake...

Humb jetën nga Covid piktori Mustafa Arapi

Ndahet nga jeta në moshën 70 vjeçare piktori Mustafa Arapi. 70 vjeçari i infektuar me Covid ka ndërruar jetë në spitalin Shefqet Ndroqi, ku...

Drejtoria detare paralajmëron përkeqësim të motit mesnatën e 23 Janarit

Drejtoria e Përgjithshme detare ka paralajmëruar përkeqësim të motit mesnatën e 23 Janarit duke theksuar se bregdeti do të përfshihet nga erëra të forta. Me...

Nga Niko Kotherja

“Sa të rrojë gjithësija,
Sa të rrojë gjithë dheu,
Do të rrojë Shqipëria,
Edhe emri i mëmëdheut”

Kjo këngë, flamur luftërash dhe betejash i cetave patriotike, në gjithë botimet e saj të pas vitit 1945 u konsiderua si krijim i popullit, pavarësisht se gjithkush që e këndonte, e dinte se ato vargje ishin krijim dhe testament i rilindasit Kol Tromara. Ai u ekzekutua në të quajturin gjyq të të shtatëmbëdhjetëve, në vitin 1945. Me një të shkuar të jashtëzakonshme të shërbim të pavarësisë dhe luftës patriotike, edhe si kryetar i federatës VATRA në Amerikë, Kol Tromara regjistroi emrin e vet në analet e historisë sonë kombëtare.
Ky është regjistrimi më i vjetër i kësaj këngë që të mallëngjen me mesazhet e saj, me frymën që e përshkon dhe idealin e pastër.
Pavarësisht se grupi i djemve korçarë që kanë interpretuar para afërsisht 90 vitesh sot për ne është i pa njohur, ata kanë lënë pas një dëshmi atdhedashurie të pamate, interpretim që na bën të përulemi me nderim ndaj tyre si dhe ndaj autorit të kësaj kengë patriotike, Kol Tromarës.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Arratisja e Fjolla Morinës, reagon Policia e Kukësit: Po punojmë për kapjen e saj

Policia e Kukësit reagon një ditë pas lajmit se këngëtarja e njohur, Fjolla Morina, ka thyer masën e “arrest shtëpiak”, të vendosur nga Gjykata...

Mira Rakacolli shkeli masat anti-COVID, kurse qytetarët gjobiten përditë. Kel Demi: Këta janë “bira kumbullash” (film)

“Mira Rakacolli duhet të japë dorëheqjen, megjithë Komitetin e saj idiot”,- ka thënë Enkel Demi pasi Mira Rakacolli u kap në një mbledhje partiake...

Humb jetën nga Covid piktori Mustafa Arapi

Ndahet nga jeta në moshën 70 vjeçare piktori Mustafa Arapi. 70 vjeçari i infektuar me Covid ka ndërruar jetë në spitalin Shefqet Ndroqi, ku...

Drejtoria detare paralajmëron përkeqësim të motit mesnatën e 23 Janarit

Drejtoria e Përgjithshme detare ka paralajmëruar përkeqësim të motit mesnatën e 23 Janarit duke theksuar se bregdeti do të përfshihet nga erëra të forta. Me...

Rama shpall “Dëshmorë të Atdheut” 4 protestuesit që u vranë më 21 janar

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se ka shpallur "Dëshmorë të Atdheut” 4 protestuesit që u vranë më 21 janar në bulevard 10 vite më...