Prokuroria në Bullgari: Mister i madh, mungon një person nga aksidenti

Duhet të lëçisni

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Zëdhënësja e kryeprokurorit të Bullgarisë, Siika Mileva ka treguar se është takuar në spitalin “Pirogov” me një nga shtatë të mbijetuarit, i cili i ka treguar se si e kishte thyer xhamin e pasmë të autobusit dhe se si kanë shpëtuar 8 persona.

Por Mileva thotë se në autobus ishin gjetur 44 trupa, ndërsa të mbijetuar në spital gjenden shtatë persona.

Gjatë kontrollit janë gjetur 44 trupa. Nga kjo matematika është e thjeshtë. Sipas të dhënave kemi 52 pasagjerë. Në spital janë 7 – katër burra dhe tri gra, misteri i madh mbetet se ku është personi i tetë” tha Mileva.

Ajo tha se mund të ishte një mosmbamendje e mirë e të mbijetuarit, por theksoi se ai kishte përsëritur versionin e tetë të shpëtuarve gjatë marrjes në pyetje nga një hetues në prani të një përkthyesi.

Edhe zëvendëskryeprokurori i Bullgarisë, Borislav Sarafov ka bërë të ditur se në autobus janë gjetur 44 trupa e jo 46 siç është thënë dhe raportuar deri më tani.

Hetimi i deritashëm për aksidentin tragjik në autostradën e Strumës në Bullgari e hedh poshtë kategorikisht versionin se transportoheshin benzinë apo naftë ​​nga Turqia, dhe se kjo ishte arsyeja e shpërthimit të zjarrit në autobus. Këtë e bëri të ditur kreu i hetimit kombëtar dhe zëvendëskryeprokurori bullgar, Borislov Sarafov gjatë një konferencë të posaçme për këtë temë sot, shkruan gazeta bullgare, Sega.

Sarafov ka shpjeguar se janë gjetur 3 tuba në të cilat kishte mbetje vaji – karburanti të autobusit. “Ato nuk ishin të mbushura, nuk u ndezën, nuk u shkaktua zjarri prej tyre. Nuk ka asnjë gjetje të benzinës apo materialeve të tjera të ndezshme përveç atyre të zakonshme për autobus – karburant dhe naftë”, shpjegoi Sarafov.

Ai shtoi se versioni kryesor për hetuesit ishte një akt i mundshëm terrorist. Kjo gjithashtu u hodh poshtë tash. “Unë nuk e përmenda këtë që të mos fillonin spekulimet… Dëshmitë e dëshmitarëve dhe atyre që iu përgjigjën ndihmës, të cilët ishin aty në minutat e para të aksidentit, e konfirmojnë këtë – ky nuk është akt terrorist”, tha Sarafov.

Sipas tij, versioni kryesor dhe kryesor është ai i gabimit njerëzor . Por hetuesit po hetojnë nëse, nëse ka pasur një të tillë, ka kontribuar organizimi i dobët i trafikut në zonë. “Trafiku është i organizuar keq. Mbrojtësi në të cilin është vendosur autobusi jo vetëm që nuk është i dobishëm, por është i rrezikshëm për qarkullimin dhe ka ndikuar në aksident”, tha zëvendëskryeprokurori.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Makina bie në humnerë, humb jetën një 17-vjeçari në Bulqizë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Bulqizë pasditen e së mërkurës. Bëhet e ditur se rreth orës 17.00 në Tërbish ka rënë disa...