Po investonte në Shqipëri/ Princit të mafies i sekuestrohen qindra miliona euro

Duhet të lëçisni

Rriten ndjeshëm rastet e reja në Kosovë, 4 persona humbin betejën me Covid-19

Kosova ka regjistruar ditën e sotme një rritje të numrit të të prekurve me koronavirus në 24 orët e fundit, teksa 453 qytetarë kanë...

Studimi francez: Ja sa reaksione me pasoja të rënda shkaktojnë Pfizer, Astra Zeneca dhe Moderna

Epidemiologu Ilir AliMehmeti ka shpërndarë në rrjetin e tij facebook studimin më të fundit francez në lidhje efektet anësore të vaksinave anti-Covid, ku përfshihen...

PDIU, Idrizi në Fier: “Pashallarët e kuq” kundër Çështjes Çame; detyrimi ynë të mbrojmë identitetin kombëtar

Në një takim me anëtarët e Shoqatës Patriotike “Çamëria” dhe PDIU-së në Fier, Kreu i partisë Shpëtim Idrizi u shpreh se shqiptarët e Çamërisë...

Situata shumë e rëndë/ Infektivi dhe Sanatoriumi nuk kanë asnjë vend bosh

Të dyja spitalet kryesore të COVID-19 në vend janë plotësisht të mbushura. “BalkanËeb” shkruan se para Infektivit situata ka qenë e qetë por nuk ka...

Sipërmarrësit kalabrez Antonio Gallo, i arrestuar si pjesë e grupit mafioz italian Ndragheta, i janë sekuestruar të  dielën të gjitha paratë  cash që kishte në shtëpi, sipas medieve italiane. Ato bëjnë me dije se ende nuk kanë  mbaruar numërimin e parave të  tij të shumta, por ato kapin vlerën e qindra milionë eurove.

Prokurori Nicola Gratteri tha se i janë gjetur dhe sekuestruar makina luksoze e ora Rolex me vlerë qindra milionë euro.

“Ky hetim është sinteza e asaj që kemi thënë për dekada me radhë”, tha prokurori i operacionit, Nicola Gratteri.

Në  lidhje me operacionin ai tha se grupi mafioz Ndragheta ka filluar ‘të qëllojë më pak me armë’, por të ketë më shumë marrëdhënie me biznesin dhe me politikën.

Figura kryesore e Ndraghetas është Antonio Gallo, i njohur dhe me nofkën “Princi”. Ai ishte personi që kishte krijuar kontakte të ngushta në fushën e ligjit dhe politikës. Dhe, kësisoj Ndrangheta ka zgjeruar veprimtarinë e saj sipërmarrëse pa masë.

Ai ishte një sipërmarrës mesatar, por kjo dëshirë për t’u rritur më tej e çoi atë në rajonin italian “Reggio Calabria”, për t’i kërkuar familjeve të Ndranghetas për të organizuar fushatën elektorale të Talarico-s. Franco Talarico ishte këshilltar rajonal në Reggio Calabria, i cili përfundoi në arrest shtëpie në 21 janar.

E gjithë skema e pastrimit të parave të mafias italiane në Shqipëri dyshohet se kap vlerën e 250 milionë eurove.

Dosja e plotë e përgjimeve është mbi 1000 faqe dhe pritet që në ditët në vijim të publikohen pjesë të tjera të saj./EXIT

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Rriten ndjeshëm rastet e reja në Kosovë, 4 persona humbin betejën me Covid-19

Kosova ka regjistruar ditën e sotme një rritje të numrit të të prekurve me koronavirus në 24 orët e fundit, teksa 453 qytetarë kanë...

Studimi francez: Ja sa reaksione me pasoja të rënda shkaktojnë Pfizer, Astra Zeneca dhe Moderna

Epidemiologu Ilir AliMehmeti ka shpërndarë në rrjetin e tij facebook studimin më të fundit francez në lidhje efektet anësore të vaksinave anti-Covid, ku përfshihen...

PDIU, Idrizi në Fier: “Pashallarët e kuq” kundër Çështjes Çame; detyrimi ynë të mbrojmë identitetin kombëtar

Në një takim me anëtarët e Shoqatës Patriotike “Çamëria” dhe PDIU-së në Fier, Kreu i partisë Shpëtim Idrizi u shpreh se shqiptarët e Çamërisë...

Situata shumë e rëndë/ Infektivi dhe Sanatoriumi nuk kanë asnjë vend bosh

Të dyja spitalet kryesore të COVID-19 në vend janë plotësisht të mbushura. “BalkanËeb” shkruan se para Infektivit situata ka qenë e qetë por nuk ka...

SHBA-ja miraton vaksinën e Johnson & Johnson

Rregullatori për barna në Shtetet e Bashkuara ka miratuar për përdorim vaksinën kundër COVID-19 të kompanisë Johnson & Johnson. Kjo vaksinë administrohet përmes një...