Përtej çnjerëzores/ Rusja i jep leje burrit në luftë: Përdhunoi gratë dhe mos thuaj asgjë

0
212

Lufta në Ukrainë ka sjellë dëshmi të një makabriteti ç’ njerëzor. Njerëz të vrarë, fëmijë të shkëputur nga familja, gra e vajza të përdhunuara, rusët kanë treguar se nuk kanë patur mëshirë për askënd!

Këtë e tregon edhe një audio përgjim tronditës në një bisedë telefonike mes një ushtari rus dhe gruas së tij ruse. Gjatë telefonatës, duke e ditur mjaft mirë se çfarë makabriteti po ndodh në Ukrainë, gruaja i jep lejen partnerit të saj të përdhunojë gra, mjafton që të përdorë masa mbrojtëse.

Në klip një grua dëgjohet duke thënë:

Po, bëje. Me gratë ukrainase. Përdhunoji ato. Po.

“Mos më thuaj asgjë, e kuptoj”.

Një burrë dëgjohet duke u përgjigjur: “Pra, duhet të përdhunoj dhe të mos të them asgjë?”

Kur ajo konfirmoi, ai përgjigjet me padurim: “A mundem me të vërtetë?”

“Po, të lejoj,” thotë ajo duke qeshur. “Thjesht përdor mbrojtje”, shton ajo.

Burri përgjigjet përsëri: ‘Ok’.

Publikimi i klipit audio erdhi pasi presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky akuzoi trupat ruse për kryerjen e ‘qindra përdhunimeve’ duke përfshirë sulme seksuale ndaj fëmijëve të vegjël. Banda e banditëve të Putinit ka qenë e lidhur me një varg mizorish të tmerrshme në të gjithë Ukrainën, duke përfshirë përdhunimin brutal dhe vrasjen e grave dhe fëmijëve, shpesh përpara anëtarëve të familjes së tyre. Moska i ka mohuar pretendimet.

Një ushtar rus madje është arrestuar pasi dyshohet se ka regjistruar veten duke abuzuar me një foshnjë ukrainase.
Alexei Bychkov (në foto), 24 vjeç, dyshohet se është arrestuar pasi dolën pamjet e tij duke abuzuar me një fëmijë

Duke folur sot me ligjvënësit lituanez, Zelensky tha: “Në zonat e çliruara nga pushtuesit, regjistrimi dhe hetimi i krimeve të luftës të kryera nga Rusia vazhdon. Varreza të reja masive gjenden pothuajse çdo ditë.

‘Dëshmitë janë duke u mbledhur. Mijëra e mijëra viktima. Qindra raste torture. Trupat vazhdojnë të gjenden në kanale kanalizimesh dhe bodrumesh.

“Janë regjistruar qindra raste të përdhunimeve, përfshirë ato të vajzave të reja dhe fëmijëve shumë të vegjël. Edhe për një fëmijë!’

Diku tjetër në Bucha, 25 vajza dhe gra të moshës 14 deri në 25 vjeç u përdhunuan ‘sistematikisht’ ndërsa mbaheshin rob në një bodrum. Nëntë nga gratë tani janë shtatzënë.

Denisova tha: “Ushtarët rusë u thanë atyre se do t’i përdhunonin deri në atë pikë sa nuk do të dëshironin kontakt seksual me asnjë mashkull, për t’i penguar ata të kishin fëmijë ukrainas”.

Ndërkohë një grua 50-vjeçare që jeton 45 milje larg Kievit tha se një ushtar çeçen hyri në shtëpinë që ajo ndante me burrin e saj më 7 mars.

Ajo i tha BBC -së : “Me armë, ai më çoi në një shtëpi aty pranë. Më urdhëroi: “Hiq rrobat ose do të të qëlloj”. Ai vazhdoi të më kërcënonte se do të më vriste nëse nuk bëja siç thoshte. Pastaj filloi të më përdhunonte. Ndërsa ai po më përdhunonte, hynë edhe katër ushtarë të tjerë. Kur u kthye në shtëpi, gjeti burrin e saj tw qëlluar në bark. Ai vdiq dy ditë më vonë nga plagët e marra.

Rusia thotë se po kryen një ‘operacion special ushtarak’ për të mbështetur shpalljet e pavarësisë nga separatistët në dy provinca në Ukrainën lindore.

Ambasadori i Ukrainës në OKB Sergiy Kyslytsya i tha Këshillit të Sigurimit se Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës “po lançonte një mekanizëm të veçantë të dokumentimit të rasteve të dhunës seksuale nga ushtarët rusë ndaj grave ukrainase”.