Personat me aftësi të kufizuar të harruar nga shteti, i riu bën thirrje për ndihmë dhe punësim (film)

Duhet të lëçisni

Shpërthen cisterna me benzinë në Nigeri, të paktën 23 viktima, përfshirë studentë

Të paktën 23 persona, përfshirë studentë, u vranë pas një shpërthimi të cisternës në shtetin Kogi, Nigeria qendrore të Mërkurën, tha policia lokale. Idris Fika...

Gjermania në valën e dytë të COVID-19? Rriten ndjeshëm shifrat e infektimeve të reja në 24 orët e fundit

Ashtu si në Britaninë e Madhe dhe shumë vende të tjera europiane, edhe në Gjermani shifrat e infektimeve të reja janë rritur ndjeshëm ditët...

Pamje shokuese në Rusi/ Zogj të ngordhur bien nga qielli në qytetin afër centralit bërthamor (film)

Tingëllon si një skenar filmash fantashkencë, por është një ngjarje e vërtetë dhe ka ndodhur në një qytet rus. Bëhet fjalë për një ndodhi të...

Ja emrat e mjekëve që do dalin në protestë në oborrin e QSUT. Policia u refuzon lejen: Jemi në kohë Covid-i.

Mjekët kanë paralajmëruar një protestë ditën e nesërme para oborrit të QSUT-së, por policia u ka refuzuar lejen me arsyetimin se nuk lejohen grumbullimet...

Julian Çela, i riu që humbi gjymtyrët e poshtme pas një shpërthimi me eksploziv ishte i ftuar “Abc-në e mëngjesit” për të folur për vështirësitë që ka kaluar. Çela u shpreh se personat me aftësi të kufizuara nuk kanë marrë ndihmë nga shteti, ndërsa apeloi këtë të fundit për të marrë në konsideratë nevojat dhe kërkesat që ata kanë.

Teksa rrëfeu se është i punësuar në një kompani telefonike, Çela tha se është një sfidë e madhe për personat e kësaj kategorie që të arrijnë të punësohen. Për këtë, ai iu bëri thirrje të gjithë bizneseve për të bërë të mundur punësimin e tyre.

Dua t’ju bëj thirrje bizneseve që edhe pse iu ka ndryshuar jeta mund ta bëjnë një punë. Dikush që e kam patur tek futbolli nuk ka njërën dorë, dhe ku ka shkuarr aty ka thënë më provo mund ta bëj diçka. Përveç traumës që kanë kalaur, po përballen dhe me këtë.”, tha Çela.

Pas historisë së trishtë të të riut, përfaqësuesi i Joma-s në Shqipëri kontaktoi për të bërë me dije se uniformat për skuadrën e futbollit të të amputuarve do të mundësohet nga kompania e tyre./abcnews

 

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Shpërthen cisterna me benzinë në Nigeri, të paktën 23 viktima, përfshirë studentë

Të paktën 23 persona, përfshirë studentë, u vranë pas një shpërthimi të cisternës në shtetin Kogi, Nigeria qendrore të Mërkurën, tha policia lokale. Idris Fika...

Gjermania në valën e dytë të COVID-19? Rriten ndjeshëm shifrat e infektimeve të reja në 24 orët e fundit

Ashtu si në Britaninë e Madhe dhe shumë vende të tjera europiane, edhe në Gjermani shifrat e infektimeve të reja janë rritur ndjeshëm ditët...

Pamje shokuese në Rusi/ Zogj të ngordhur bien nga qielli në qytetin afër centralit bërthamor (film)

Tingëllon si një skenar filmash fantashkencë, por është një ngjarje e vërtetë dhe ka ndodhur në një qytet rus. Bëhet fjalë për një ndodhi të...

Ja emrat e mjekëve që do dalin në protestë në oborrin e QSUT. Policia u refuzon lejen: Jemi në kohë Covid-i.

Mjekët kanë paralajmëruar një protestë ditën e nesërme para oborrit të QSUT-së, por policia u ka refuzuar lejen me arsyetimin se nuk lejohen grumbullimet...

Yuri Kim reagon për Gjykatën Kushtetuese: Mos u dorëzoni kurrë para atyre që nuk e duan drejtësinë

Ambasadorja e ShBA në Shqipëri, Yuri Kim ka thënë se zbatimi i Reformës në Drejtësi duhet të vijojë dhe askush nuk duhet të dorëzohet...