Organet e reja të drejtësisë drejt kolapsit?! GJKKO (shkalla e parë) rrezikon të mbesë 5 anëtarë, të rinjtë nuk aplikojnë

Duhet të lëçisni

Atentat me bombë në tubimin e Erdoganit

Mediat turke raportojnë për një atentat të shmangur ndaj presidentit turk Rexhep Tayip Erdogan. Ngjarja ka ndodhur teksa Erdogan po merrte pjesë në një tubim...

E konfirmon qeveria: Kurti nuk e viziton SHBA-në këtë vit

Plani i Kurtit për të shkuar në Amerikë gjatë muajit nëntor mbeti vetëm synim. Para 70 ditëve, kryeministri Kurti u pati treguar deputetëve në...

Duke shëtitur në Amerikë, Rama zbulon shqiptarin: E gjeta nga emri i lokalit

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sikurse e ka zakon, shefi i qeverisë shqiptare nuk ka harruar të përcjellë humor...

Tragjedia në Bullgari, familjarët kërkojnë përgjegjësi

Familjarët e viktimave kërkojnë që sa më shpejtë të zbardhet e vërteta rreth tragjedisë në Bullgari ku humbën jetën 45 persona dhe 7 të...

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO) duket se po shkon drejt një kolapsi. Si një organ i drejtësisë së re, kjo gjykatë u mirëprit dhe u pa si një “togë e hekurt” që do çonte në qeli zyrtarë të lartë dhe njerëz nga bota e krimit, por mesa duket ajo vetë po shkon drejt mbylljes.

GJKKO ka vetëm 6 gjyqtarë nga 16-të që duhet të ketë për të qenë plotësisht funksionale dhe me kapacitet maksimal.

10 gjyqtarë që duhen për të plotësuar vakancat refuzojnë prej një viti që të bëhen pjesë e kësaj gjykate të re dhe me fokus goditjen e korrupsionit dhe krimit të organizuar në nivele të larta. Aktualisht janë 6 gjyqtarë: Erjon Bani, Erion Çela, Irena Gjoka, Etleva Dedja, Flora Hajradinaj, llirjana Olldashi.

Kësaj trupe jo vetëm që nuk po i shtohen anëtarë të rinj, por dhe ata që janë, mesa duket do të rrallohen. Mësohet se gjyqtarja e posaçme Ilirjana Olldashi në tetor do të bëhet gjyqtare apeli. Në këto kushte, nëse nuk shtohen gjyqtarë të rinj, GJKKO (shkalla e parë) do të mbesë me 5 anëtarë.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Atentat me bombë në tubimin e Erdoganit

Mediat turke raportojnë për një atentat të shmangur ndaj presidentit turk Rexhep Tayip Erdogan. Ngjarja ka ndodhur teksa Erdogan po merrte pjesë në një tubim...

E konfirmon qeveria: Kurti nuk e viziton SHBA-në këtë vit

Plani i Kurtit për të shkuar në Amerikë gjatë muajit nëntor mbeti vetëm synim. Para 70 ditëve, kryeministri Kurti u pati treguar deputetëve në...

Duke shëtitur në Amerikë, Rama zbulon shqiptarin: E gjeta nga emri i lokalit

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sikurse e ka zakon, shefi i qeverisë shqiptare nuk ka harruar të përcjellë humor...

Tragjedia në Bullgari, familjarët kërkojnë përgjegjësi

Familjarët e viktimave kërkojnë që sa më shpejtë të zbardhet e vërteta rreth tragjedisë në Bullgari ku humbën jetën 45 persona dhe 7 të...

Rama në SHBA, takohet me përfaqësues të industrisë automotive: Mundësi bashkëpunimi

Kryeministri Edi Rama ndodhet në mjediset e organizatës “Automation Alley” në Shtetet e Bashkuar të Amerikës. Së fundmi Rama ka postuar pamjet gjatë kësaj vizite...