Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Opera “Il trovatore” në Pallatin e Kongreseve prej datës 8 deri në 11 maj (film)

Nga Klodiana 0

Opera “Il Trovatore”, do të ngjitet nesër në skenën e Pallatit të Kongreseve prej datës 8 deri në 11 maj, si produksioni i TKOB. Një produksion që bën bashkë artistë të huaj dhe shqiptar.

Ngjarjet ndodhin në Spanjë, në fillimin e shekullit XV-të, ku komandanti i trupave mbretërore të Aragonit, Konti di Luna është i dashuruar me Leonorën, një fisnike e re në shërbim të mbretëreshës, e cila nuk ia kthen dashurinë. Ndërsa, jashtë rezidencës mbretërore, ushtarët e tij e ruajnë gjatë tërë natës atë.

Prezantimi i kësaj vepre vjen nën regjinë e artistit italian Mariano Bauduin Libreti në katër akte është marrë nga drama “El trovador” e autorit Antonio Garcia Gutierrez.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej