OBSH paralajmëron për një valë të re të Covid-19 në Afrikë

Duhet të lëçisni

Pësoi arrest kardiak në rrugë, humb jetën 45-vjeçari në Tiranë

Një 45-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugën “Gramoz Pashko” tek ish-Studenti. Mësohet se qytetari i pajetë nuk është identifikuar ende ndërsa në trupin e...

Kurti në konferencë me Macron: Kosova do të jetë gjithmonë me aspirata demokratike, të angazhuar për paqe

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Paris, ku është pritur nga presidenti Emmanuel Macron. Gjatë konferencës për mediat...

Macron pret kryeministrin Kurti në Paris: Kosova dhe Serbia të gjejnë kompromisin mes tyre

Presidenti Emmanuel Macron ka pritur këtë të mërkurë në Paris, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Gjatë fjalës së tij presidenti francez shprehu mbështetjen për zhvillimet...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar një valë të re të koronavirusit në Afrikë.

Autoritetet bëjnë me dije se vonesa me furnizimet e vaksinave dhe përhapja e varianteve të reja ka shtuar rrezikun e përhapjes së Covid-19.

“Vonesa në shpërndarjen e vaksinave dhe shfaqja e varianteve të reja na paralajmëron se rreziku i një vale të re të koronavirusit mbetet shumë i lartë në Afrikë”, kështu është shprehur zyra Afrikane e OBSh-së në një deklaratë.

Gjithashtu nëpërmjet kësaj deklarate është bërë me dije se variantet e reja të Covid si ato që u shfaqën në Indi mund të sjellin pasoja të rënda.

“Tragjedia në Indi nuk ka përse të ndodhë edhe në Afrikë. Ne të gjithë duhet të jemi në gatishmëri dhe të përgatitur për çfarëdo situate”, ka thënë  drejtori rajonal i OBSH-së Matshidiso Moeti.

Sakaq dorëzimet e para të vaksinave në 41 vende afrikane nëpërmjet skemës së Covax filluan gjatë muajit mars, por 9 vende e kanë administruar deri më tani vetën një të katërtën e dozave të marra, ndërsa 15 vende kanë marrë më pak se gjysmën e ndarjes së tyre. Aktualisht në Afrikë shkalla e vaksinimit mbetet më e ulëta në botë.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Pësoi arrest kardiak në rrugë, humb jetën 45-vjeçari në Tiranë

Një 45-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugën “Gramoz Pashko” tek ish-Studenti. Mësohet se qytetari i pajetë nuk është identifikuar ende ndërsa në trupin e...

Kurti në konferencë me Macron: Kosova do të jetë gjithmonë me aspirata demokratike, të angazhuar për paqe

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Paris, ku është pritur nga presidenti Emmanuel Macron. Gjatë konferencës për mediat...

Macron pret kryeministrin Kurti në Paris: Kosova dhe Serbia të gjejnë kompromisin mes tyre

Presidenti Emmanuel Macron ka pritur këtë të mërkurë në Paris, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Gjatë fjalës së tij presidenti francez shprehu mbështetjen për zhvillimet...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Dy artistë shqiptarë pjesë e kastit të Traviatës, me të cilën Opera e Triestet hap sezonin

Pas erës Covid, po fillon era e re. Njerëzimi po përpiqet të kurojë dhimbjet, traumat, i etur të rifillojë jetën! Alfabeti i kuptueshëm për të...