Një takim i luanit mishngrënës me gomarin barngrënës

Duhet të lëçisni

Sherr me thika në qytetin e Durrësit, Policia vë në pranga një 51 vjeçar

Një sherr me thika ka ndodhur ditën e sotme në qytetin e Durrësit, ku një 51 vjeçar ka qëlluar me thikë një 55 vjeçar...

Çdo minutë që kalon përkthehet në para për kompanitë e mëdha, ja sa fitojnë ato

“Big Tech” pati një vit të madh suksesi në 2020-ën, pasi pandemia nuk i ndaloi 7 kompanitë më të mëdha të teknologjisë të rriteshin...

Aksidenti me dy viktima në Shkodër, SHÇBA: U arrestua një polic dhe një person tjetër

Një punonjës policie është arrestuar në Shkodër për shkak të aksidentit me dy viktima që ndodhi paraditen e sotme. SHÇBA Shkodër- Lezhë bën me dije...

“Krim zgjedhor i pafalshëm”, Petrit Vasili rendit të gjitha arsyet përse zgjedhjet e 25 prillit kanë rënë

Zv/Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili deklaroi këtë të martë se zgjedhjet e 25 prillit ranë pas provave që tregojnë shkeljet në...

Nga Armando Mosho

Njëherë në anët e kundërta të lumit jetonin të ndarë – në njërin krah i lumit kafshët barngrënëse dhe në anën tjetër të lumit kafshët mishngrënëse. Mbrëmjeve kafshët barngrënëse organizonin festa, duke u argëtuar me muzikë të lartë, kafshët mishngrënëse i shikonin nga përtej lumit, mirëpo nuk kishin aftësi të përdornin instrumentat muzikore.

Të ndier keq, kafshët mishngrënëse i kërkuan Mbretit të tyre, luanit, t’u kërkonte kafshëve barngrënëse të vinin për të argëtuar kafshët mishngrënëse. luani ua dëgjoi kërkesën dhe ju tha: “E cila prej kafshëve barngrënëse do të guxonte të vinte tek ne? Ne do ta hanim menjeherë”.

Kafshët mishngrënëse këmbëngulën që luani të shkonte për t’i ftuar që t’i argëtonin dhe luani ua plotësoi dëshirën e u nis për të ftuar kafshët barngrënëse.

Pak përpara se të dilte në anën tjetër të lumit, u shpjegoi prej së largu kafshëve barngrënëse arsyen, sepse po afrohej, si dhe u jep fjalën e luanit se nuk do t’i hanin.

U shpjegoi se dhe kafshët mishngrënëse donin të argëtoheshin, por nuk dinin dhe ftoi që dikush të shkonte për t’i argëtuar.

Vullnetar doli gomari për të kaluar në anën tjetër të lumit për të argëtuar kafshët mishngrënëse, mirëpo kishte një problem. Gomari nuk dinte not.

Luani si mbreti i kafshëve mishngrënëse dhe i vendosur për t’i argëtuar, ofroi zgjidhjen që gomari të hipte mbi kurrizin e luanit për të kaluar në anën tjetër të lumit, e ashtu bënë.

U nisën. Gomari duket se prej lëkundjeve teksa gendej mbi kurrizin e Luanit ndjeu kënaqësi, eksitim e si gomar që ishte nuk ja kurseu luanit, teksa gjendeshin në mes të lumit.

“Ç’bën”, i tha luani.

“Më fal o Luan”, i tha gomari, por unë gomar jam dhe nuk di të përmbahem.

Luani e besoi se po ta nxirrte nga ana tjetër e lumit nuk do ta përmbante dot veten që ta shqyente gomarin për atë që i bëri dhe i tha: “Dëgjo gomar vetëm se të kam dhënë fjalën e luanit, se ti e meritoje të të nxirrja në anën tjetër të lumit”.

Dhe në atë moment e ktheu serish gomarin në anën e lumit të kafshëve barngrënëse.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Sherr me thika në qytetin e Durrësit, Policia vë në pranga një 51 vjeçar

Një sherr me thika ka ndodhur ditën e sotme në qytetin e Durrësit, ku një 51 vjeçar ka qëlluar me thikë një 55 vjeçar...

Çdo minutë që kalon përkthehet në para për kompanitë e mëdha, ja sa fitojnë ato

“Big Tech” pati një vit të madh suksesi në 2020-ën, pasi pandemia nuk i ndaloi 7 kompanitë më të mëdha të teknologjisë të rriteshin...

Aksidenti me dy viktima në Shkodër, SHÇBA: U arrestua një polic dhe një person tjetër

Një punonjës policie është arrestuar në Shkodër për shkak të aksidentit me dy viktima që ndodhi paraditen e sotme. SHÇBA Shkodër- Lezhë bën me dije...

“Krim zgjedhor i pafalshëm”, Petrit Vasili rendit të gjitha arsyet përse zgjedhjet e 25 prillit kanë rënë

Zv/Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili deklaroi këtë të martë se zgjedhjet e 25 prillit ranë pas provave që tregojnë shkeljet në...

Naomi Campbell i habit të gjithë, nënë për herë të parë në moshën 50-vjeçare (foto)

Supermodelja Naomi Campbell i ka surprizuar të gjithë ditën e sotme teksa ka zbuluar se është bërë nënë për herë të parë. Naomi ka...