Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Në 19 shkurt të gjithë sytë nga qielli, vjen “Superhena”

Nga Klodiana 0

“Superhëna” më spektakolare e 2019 do të shfaqet këtë të martë në 19 shkurt, duke u dukur më e ndriçuar dhe e shkëlqyer në krahasim me një hënë normale të plotë. Ajo që e bën më të veçantë atë është fakti që Hëna e Plotë do të gjendet saktësisht në pikën e orbitës së saj më të afërt me Tokën.

Kjo Hënë do të jetë rreth 7% më e madhe se një Hënë normale. Kjo e 19 shkurtit është ‘superhëna’ e dytë e 2019, pas asaj që ka koenciduar me eklipsin Hëna në natën mes 20 dhe 21 janar.

Në 10:07 minuta të 19 shkurtit Hëna do të gjendet në një distancë me token rreth 356.761 kilometra. ‘Në 2019, nuk do të kemi më një Hënë të plotë kaq pranë nesh’, shton Masi- kështu që mos e humbni spektaklin.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej