Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Ndërron jetë në moshën 102 vjeçare arkitekti i piramidës së Louvre-it në Paris

Nga Ejona 0

Ka ndërruar jëtë në moshën 102 vjeçare arkitekti i piramidës së Luvrit Ieoh Ming Pei.

Arkitekti është i njohur për dizajnimin e shumë ndërtesave të famshme, përfshirë piramidën e qelqtë të Luvrit në Paris.

Kujojmë një nga kryeveprat e tij ,atë të Muzeut Islamik të Artit në Doha të Katarit në vitet e 80’, të cilin arkitekti e dizenjoi mbi të 60-tat.

Projektet e Pei janë të njohura për saktësinë e gjeometrisë, sipërfaqes së rrafshët dhe dritës natyrale.

Pei ka qenë i lindur në Guangzhou më 1917 dhe më pas ka emigruar në SHBA në moshën 18 vjeçare ku ka studiuar në Pennsilvania, MIT dhe Harvard.

Figura e tij është nderuar, duke u kujtuar se si ia kushtoi jetën projektimit të strukturave ikonike në gjithandej botës.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej