Ndërpriten kontratat e spitaleve me mjekët specializantë, reagon operatori

Duhet të lëçisni

Zyrtarët e shëndetësisë tanimë janë të bindur: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh!

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse...

Shoqërohet nga policia e Elbasanit djali i Azem Hajdarit, në makinë i gjendet drogë

Është shoqëruar djali i vogël i Azem Hajdarit, i cili mban të njëjtin emër me babanë e tij të ndjerë. Burime  bëjnë me dije se...

Bie lehtë numri i rasteve të reja Covid, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

MSH ka publikuar bilancet e fundit me Covid-19. Në 24 orët e fundit nuk ndërroi jetë asnjë person, teksa janë regjistruar 31 raste të reja. Ndërkohë...

“Qëlloi me anti-tank”, zbulohet dosja e bosit të kokainës, si nisi hasmëria mes fiseve në Elbasan

Nga Xhensila Kodra Burimet  zbardhin dosjen e plotë të vendimit që Gjykata e Elbasanit dha në 25 Shkurt 2003 për Agim Çermën i cili u...

Operatori i Shërbimeve te Kujdesit Shëndetësor ka reaguar në lidhje me lajmet për ndërprerje të kontratave të specializanteve.

Në një njoftim për shtyp, ai sqaron se të gjithë mjekët që fitojnë konkursin e specializimit në Fakultetin e Mjekësisë zbatojnë Rregulloren e specializimeve afatgjata, sipas të cilës programi i specializimit afatgjatë, është program me kohë të plotë studimesh dhe praktike pune, 40 orë/javë, pranë strukturave ku është përcaktuar të ndjekë programin e specializimit.

Reagimi

Të gjithë mjekët e përgjithshëm, që fitojnë konkursin e specializimit në Fakultetin e Mjekësisë, zbatojnë Rregulloren e Specializimeve Afatgjata të Universitetit të Mjekësisë, sipas të cilës, programi i specializimit afatgjatë, është program me kohë të plotë studimesh dhe praktike pune, 40 orë/javë, pranë strukturave ku është përcaktuar të ndjekë programin e specializimit. Përfshirja në aktivitetin kliniko-profesional fillon që me fillimin e programit të studimit të specializimeve afatgjata*

Specializantët që nisin ciklin afatgjatë të specializimeve në Mjekësi, nëse janë në marrëdhënie pune, ndërpresin kontratën e punës dhe lidhin kontratë të re me Ministrinë e Shëndetësisë dhe Universitetin për kryerjen e specializimit afatgjatë sipas kuotave të përzgjedhura. Të gjitha vendet vakante të krijuara, plotësohen nga mjekët që rezultojnë fitues në listën e pritje të shpallur në portalin mjeke.shendetesia.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Zyrtarët e shëndetësisë tanimë janë të bindur: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh!

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse...

Shoqërohet nga policia e Elbasanit djali i Azem Hajdarit, në makinë i gjendet drogë

Është shoqëruar djali i vogël i Azem Hajdarit, i cili mban të njëjtin emër me babanë e tij të ndjerë. Burime  bëjnë me dije se...

Bie lehtë numri i rasteve të reja Covid, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

MSH ka publikuar bilancet e fundit me Covid-19. Në 24 orët e fundit nuk ndërroi jetë asnjë person, teksa janë regjistruar 31 raste të reja. Ndërkohë...

“Qëlloi me anti-tank”, zbulohet dosja e bosit të kokainës, si nisi hasmëria mes fiseve në Elbasan

Nga Xhensila Kodra Burimet  zbardhin dosjen e plotë të vendimit që Gjykata e Elbasanit dha në 25 Shkurt 2003 për Agim Çermën i cili u...

Djelmosha me tipare engjëllore dhe vasha me pamje hyrish 

Shkruan Fahri Xharra* “Me ndihmën e Zotit, më të Lartit pushtuan çdo strehë që mësynë dhe grabitën e plaçkitën kaq shumë pasuri të frymore e jofrymore,...