Nderohet dirigjenti i parë i operas Mustafa Krantja, i biri rrëfen emocionet mes dy brezave (Film)

Duhet të lëçisni

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Nga Leonita Nika

Koncerti “Baketa e parë e operas shqiptare” Mustafa Krantja, çeli sezonin artistik 2021- 2022 të Teatrit Kombëtar të Operës, Baletit. Premiera vjen në kujtim të 100-vjetorit të lindjes së themeluesit të çdo orkestre. Ky koncert e mbush me emocione të birin Ermir Krantja, i cili vazhdoi rrugën e të atit, atë të dirigjimit.

Programi ka dalë nga shtrati i traditës së operas thekson Krantja. Pasi rreshton vlerat e babait në dimensione të ndryshme veçon edhe vlerësimin që ai kishte për kolegët artistë.

Por, të ecësh në rrugën e një emri të njohur siç ai kishte babain nuk ishte e lehtë. Kujton një moment të veçantë urimin e marrë pas diplomës.

Ndërsa, dy këshillat që ai i ka dhënë në të gjallë ishin mjaft domethënëse për të ardhmen.

Në periudhën e diktaturës, jeta për artistët nuk ishte e lehtë, ai kujton se si ai së bashku me Cesk Zadenë dhe Tish Daijën kundërshtuan sistemin, për drejtimin e artit dhe më pas u survejuan.

Viti 2021 për historinë e TKOBAP-së është një vit i rëndësishëm dhe jubilar, sepse përkon me përvjetorin e 65-të të krijimit të tij dhe atë të 100- vjetorit të lindjes se një prej themeluesve të këtij institucioni, dirigjentit dhe drejtuesit të parë, Mustafa Krantja. /Abcnews.al

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Makina bie në humnerë, humb jetën një 17-vjeçari në Bulqizë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Bulqizë pasditen e së mërkurës. Bëhet e ditur se rreth orës 17.00 në Tërbish ka rënë disa...