Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Ndahet nga jeta përkthyesi i veprave të njohura

Nga Klodiana 0

Mbrëmjen e djeshme mësohet se ka ndërruar jetë përkthyesi i shumë veprave të njohura të sjella mjeshtërisht në shqip.

Viktor Kalemi, figura e njohur për publikun shqiptar ndërroi jetë mbrëmjen e djeshme. Ai ishte përkthyes i më shumë se 17 veprave të njohura për shqiptarët. Ai ka përkthyer “Shtëpia e shpirtrave” si dhe kryeveprën “Zonja Bovari” të Gustav Floberit.

Ai ka patur edhe një karrierë të gjatë edhe si diplomat dhe vitet e fundit të jetës i ka kaluar jashtë vendit.

Viktor Kalemi ishte një pasardhës i denjë i familjes Kalemi nga Mashkullora e Gjirokastrës.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej