Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Ndahet nga jeta në moshën 69 vjeçare shkrimtari i famshëm arbëresh në Itali

Nga Ejona 0

Ka ndërruar jetë në moshën 69 vjeçare shkrimtari, poeti, gazetari muzikor dhe biografi i njerëzve të famshëm Nick Tosches.

Sipas “Corriere della Sera” familja ishte me origjinë arbëreshe, një pakicë etnike-gjuhësore shqiptare në Itali, ku gjyshi ishte me origjinë nga Casalvecchio di Puglia, në Foggiano.

Libri i tij i parë ishte Shteti: Muzika më e madhe në Amerikë, botuar në vitin 1977, mbi fatin e këtij zhanri muzikor, i ndjekur më 1982 nga Hellfire, biografia e Jerry Lee Leëis, këngëtari dhe muzikanti që konsiderohej një nga baballarët e rock n ‘roll ( në Itali «Me mua në ferr Jeta e jashtëzakonshme e një mbreti të shkëmbit », Alet Edizioni, 2010). Tosches arritën popullaritetin falë këtij libri.

Pasuan jetë të tjera të njerëzve të famshëm, duke përfshirë aktorin Dean Martin, Michael Sindona, boksierin Sonny Liston, këngëtarin Emmett Miller (i famshëm për falsetto) dhe krimineli Arnold Rothstein.

Biografia e Sindona u shfaq gjithashtu në Itali si The Mystery Sindona (SugarCo, 1986, pastaj Alet në 2009), ajo e Dean Martin (për Dalai në 2004 si “Dino. Dean Martin dhe fabrika e ëndrrave të ndyra”); ajo e boksierit si Il diavolo dhe Sonny Liston (Mondadori, 2005).

Në Itali romanet Le triadi (Longanesi, 1997) dhe në 2016 Sotto Tiberio (Mondadori), një biografi imagjinare e Jezusit, e shkruar duke filluar nga Ungjijtë apokrifë.

Përveç biografive ai shkroi edhe koleksione poetike (Chaldea and I Dig Girls, 1999) dhe romane si Cut Nuts (1988) dhe Në dorën e Dante (2002); kjo e fundit, e përkthyer në Itali për Mondadori dhe botuar në 2004 me titullin La mano di Dante, është një roman i përbërë që rrëfen, ndër të tjera, kërkimin e poetit për frymëzim.

Tosches kishte regjistruar gjithashtu një rekord të fjalëve dhe poezive të titulluara sytë blu dhe plagët dalëse (1998) së bashku me Hubert Selby Jr.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej