Mjekja senologe: Kanceri i gjirit gjendet edhe tek meshkujt, kam pasur shumë raste

Duhet të lëçisni

Rama viziton varrin e Muhamed Aliut, egjiptianët i rrëfejnë historinë

Kryeministri Edi Rama ka vizituar xhaminë dhe varrin e Muhamed Aliut, i cili konsiderohet si babai i shtetit modern egjiptian. Gjatë vizitës, Rama pa nga...

Marrëveshje me mozhorancën? Përgjigjet ‘i prerë’ Alfred Rushaj: Nuk është pazari i pisët

Nënkryetari i PD-së, Alfred Rushaj në emisionin ‘Kjo javë’, u shpreh se kërkesat e opozitës për ndryshimet kushtetuese nuk kanë qëllim realizimin e një...

Aksidentohen me motor, plagosen babë e bijë në Krujë

Me datë 23.10.2021, rreth orës 18:40, në aksin rrugorë Krujë-Fushë Krujë, shtetasi F. M., duke drejtuar motomjetin ka humbur kontrollin dhe ka dalë jashtë...

“Llumi i tranzicionit me Ramën në krye kundër vettingut”, Bardhi: SPAK-ut i japim mekanizmat për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i është përgjigjur kritikëve për vettingun e politikanëve. Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi shkruan se...

E ftuar në emisionin “Shije Shtëpie”, ka qenë mjekja senologe Ervehe Dervishi e cila ka folur për kancerin e gjirit, ku muaji Tetor është dhe muaji i ndërgjegjësimit të grave për të bërë kontrolle sa më të shpeshta dhe të mos e lejnë kurrë pas dore.

Ndër të tjera mjekja ka treguar se përveç grave edhe burrat preken kanceri i gjirit dhe gjatë eksperiencës së saj ka pasur shumë raste, ku meshkujt janë kuruar njësoj si gratë dhe me të njëjtën ecuri dhe akoma dhe sot vazhdojnë të gëzojnë shëndet të plotë.

Katerina Trungu: Është një sëmundje vetëm për gratë, apo e gjejmë edhe tek burrat?

Ervehe Dervishi: Jo është sëmundje që e gjejmë dhe tek meshkujt, kështu që apeli nuk do ishte vetëm për gratë, por edhe për meshkujt. Rreth 1% e burrave deri në 3% preken nga kanceri i gjirit dhe kanë të njëjtën klinikë që kanë dhe gratë. Marrin të njëjtin mjekim që marrin dhe gratë. Ecuria është e njëjtë, nuk ka ndryshime mes tyre. Unë të paktën nga eksperienca shumë vjeçare kam operuar burra që sot e kësaj dite janë në jetë dhe jashtëzakonisht mirë.

Mjekja tregon se gratë mbi 50 vjeç janë më të rrezikuara por vitet e fundit, kjo moshë ka ndryshuar për shumë faktorë, si stili i jetesës, ndryshimet klimaterike etj dhe ka pasur raste të vajzave të reja që 28, 30, 35 vjeç.

Disa nga shenjat e kancerit të gjirit që mjekja ka përmendur janë:

-Kokërr në gji

-Rrjedhje me ngjyrë të errët e kokës së gjirit

-Futja e kokës së gjirit brenda

-Gropëzimi i lëkurës

-Skuqje të lëkurës

-Deformim të gjirit dhe asimetrik

-Gjendrat në sqetull.

Sipas mjekes trashëgimia është shkaku kryesor i kancerit të gjirit dhe i bën thirrje të gjithë grave dhe vajzave të bëjnë kontrolle sa më të shpeshta tek mjeku, për ta parandaluar kancerin e gjirit. Ajo ka treguar se ka pasur shumë raste që ka kuruar nënë e bijë nga kanceri i gjirit.

Një këshillë tjetër që mjekja ka dhënë për nënat e reja, është se ato duhet të mbajnë në gji fëmijën e tyre nga 6 muaj deri në 1 vit sepse është e mjaftueshme për fëmijën. Nëse e mbajnë më tepër, gjiri i tyre mund të pësojë trauma.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Rama viziton varrin e Muhamed Aliut, egjiptianët i rrëfejnë historinë

Kryeministri Edi Rama ka vizituar xhaminë dhe varrin e Muhamed Aliut, i cili konsiderohet si babai i shtetit modern egjiptian. Gjatë vizitës, Rama pa nga...

Marrëveshje me mozhorancën? Përgjigjet ‘i prerë’ Alfred Rushaj: Nuk është pazari i pisët

Nënkryetari i PD-së, Alfred Rushaj në emisionin ‘Kjo javë’, u shpreh se kërkesat e opozitës për ndryshimet kushtetuese nuk kanë qëllim realizimin e një...

Aksidentohen me motor, plagosen babë e bijë në Krujë

Me datë 23.10.2021, rreth orës 18:40, në aksin rrugorë Krujë-Fushë Krujë, shtetasi F. M., duke drejtuar motomjetin ka humbur kontrollin dhe ka dalë jashtë...

“Llumi i tranzicionit me Ramën në krye kundër vettingut”, Bardhi: SPAK-ut i japim mekanizmat për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i është përgjigjur kritikëve për vettingun e politikanëve. Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi shkruan se...

Lideri i OBSH-së nxit vendet e G20 të ndjekin shembullin e SHBA-ve: Ndani vaksinat për koronavirusin

Drejtuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u ka kërkuar vendeve të G20 që të ndjekin shembullin e SHBA-së dhe të ndajnë  dozat e vaksinave. Dr....