Mirë se vini në ÇiqitëmënLand!

Duhet të lëçisni

Kërkohej prej 10 vitesh nga policia, shqiptarin e “tradhton” facebook-u i gruas

Prej 10 vitesh shqiptari nga Vlora Shaqir Kalaj ishte në kërkim nga policia italiane, pasi ishte një nga të arrestuarit e operacionit “Non plus...

Vdekja e 23 të moshuarve pasi u vaksinuan në Norvegji, OBSH nis verifikimet

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka nisur verifikimet për vdekjen e 23 të moshuarve në Norvegji, pasi u vaksinuan kundër koronavirusit. OBSH është në kontakt me...

Lajm i keq nga Pfizer, kompania do të zvogëlojë përkohësisht dërgesat e vaksinave në Europë

Kompania amerikane Pfizer, që momentalisht është prodhuesi më i mad hi vaksinave kundër koronavirusit, ka marrë vendimin që të zvogëlojë përkohësisht dëgimin e dozave...

Futen në grevë tre zyrtarë të Kryeministrisë në Kosovë

Tre zyrtarë të Zyrës së Kryeministrit në Kosovë kanë njoftuar se kanë hyrë në grevë. Këshilli Grevist që përbëhet nga Arben Krasniqi, Isa Hajdari...

Nga Briken Fejzullai

Aty ku ka më shumë, universitete
Sesa fshatra marrë bashkë me qytete.

Ku biri fshatarit, shet tokat e t’atit
Pastaj prish gjithë lekët dhe i qahet fatit.

Ku ai që udhëheq, sillet si një mbret
I harron premtimet, veç shan e bërtet.

Aty ku mbjellin pemë, vetëm për t’bërë foton
Dhe shembin Teatrin, si barbarët, notën.

Ku deputeti e nis, me kostum teritali
E pastaj “ia myt” me Gucci & Cavalli.

Ku deputeja e radhës, ngjit shpejt e shpejt shkallët
Bëhet milionere, se ka hapur shalët.

Ku kush punon fort, ngjan si një idiot
Dhe kur ia del mbanë, shihet gjith’ inot.

Ku grabiten toka, bashkë me miliona
Ku sa më shum’ robsh t’jesh, aq më shum’ je “nona”.

Aty ku polici, shalon n’dru fukarain
Ndërsa me të “fortin”, bën fiks budallain.

Ku shëndetësia falas, ka dalë pakëz huq
Në vend të ilaçeve, t’kuron me buzëkuq.

Aty ku çdo gjë, e kanë zënë zuzarët
Përçudnojnë ktë vend, që na lanë të parët.

As drejtësi, as dreq, nuk i lanë për be’
Një jetë na çajnë trapin: “Do hyjmë në BE!”.

Por do vijë një ditë, n’ÇiqitëmënLand
Ku dielli do shndrrisë, kudo në çdo vend
E juve prej diellit, veç hijet do ju mbesin
Pasunar’ të varfër, që mendojnë se s’vdesin.
Njerëz mediokër, që për trashëgimi
Do u lënë të bijve, veç emrin e zi!

Dhe do vijë një ditë, gjithmonë ajo vjen,
Kur vagoni i vogël, shndërrohet në tren
Dhe do marri vrull, do marri shpejtësi
Do ju vijë pas qafe, robt për me ja u q*!

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Kërkohej prej 10 vitesh nga policia, shqiptarin e “tradhton” facebook-u i gruas

Prej 10 vitesh shqiptari nga Vlora Shaqir Kalaj ishte në kërkim nga policia italiane, pasi ishte një nga të arrestuarit e operacionit “Non plus...

Vdekja e 23 të moshuarve pasi u vaksinuan në Norvegji, OBSH nis verifikimet

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka nisur verifikimet për vdekjen e 23 të moshuarve në Norvegji, pasi u vaksinuan kundër koronavirusit. OBSH është në kontakt me...

Lajm i keq nga Pfizer, kompania do të zvogëlojë përkohësisht dërgesat e vaksinave në Europë

Kompania amerikane Pfizer, që momentalisht është prodhuesi më i mad hi vaksinave kundër koronavirusit, ka marrë vendimin që të zvogëlojë përkohësisht dëgimin e dozave...

Futen në grevë tre zyrtarë të Kryeministrisë në Kosovë

Tre zyrtarë të Zyrës së Kryeministrit në Kosovë kanë njoftuar se kanë hyrë në grevë. Këshilli Grevist që përbëhet nga Arben Krasniqi, Isa Hajdari...

Dalin shifrat në 24 orët e fundit: Shumë raste të reja me COVID-19, ulet numri i viktimave

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka bërë me dije shifrat e fundit sa i takon situatën së COVID-19. Në 24 orët e fundit në...