Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Ministria e Jashtme Greke reagon ashpër për bustin e Thimio Lolit: Provokim ndaj minoritetit, të vijojnë menjëherë hetimet

Nga 27.al 0

Pas shkatërrimit me dinamit të monumentit të Thimio Lolit në Kranë të Finiqit ka reaguar Ministria e Jashtme greke.

Në një deklaratë për media, Ministria e Jashtme Greke kërkon hetimin e menjëhershëm për zbardhjen e ngjarjes të cilën e cilëson“Provokim ndaj minoritetit etnik grek, dhe si përfundim, kundër marrëdhënieve greko-shqiptare”.

 “Ministria e Jashtme greke, Ambasada Greke dhe autoritetet konsullore në Shqipëri do të ndjekin zhvillimet nga afër”, thuhet në deklaratë.

Kujtojmë që Thimoi Loli ka qenë komandant i çetave greke që kanë kryer masakra ndaj popullatës civile shqiptare në vitin 1914, në Sarandë, Delvinë si dhe është përfshirë në masakrimin e popullsisë së pafajshme çame krah gjeneralit famëkeq Napolon Zerva.

Finiq/ Hidhet në erë busti i terroristit Thimio Lolis (film)

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej