Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

“Mësuesi ngacmonte djemtë e klasës”, djali nga Korça denoncon: Kolegët e tij dinin gjithçka (film)

Nga Ejona 0

I gjithë vendi u trondit nga përdhunimi i 15-vjecares nga roja i shkollës në Babrru dhe tre të rinj. Kjo ngjarje i nxiti të gjithë që të reagojnë ashpër dhe një djalë i ri nga Korca, Danjel Hyseni mori guximin të denonconte një mësues në gjimnazin “Faik Konica” që fuste duart tek djemtë e klasës. Ngjarja ka ndodhur rreth 14 vite më parë, por aty vazhdojnë të japin ende mësim disa prej atyre mësuesvë.
Në një video në profilin e tij në Facebook i ngre pyetje mësuesve: “A flinit ju të qetë kur e dinit se çfarë ndodhte”, pasi një tjetër mësues i kapte çunat nga trupi dhe iu fuste duart poshtë bluzës.
Ndonëse e dinte të gjithë shkolla për këtë çështje, askush nuk reagoi. Në videon e tij dëgjohet duke thënë: “Jo vetëm gocave, por edhe çunave mund ti ketë ndodhur që janë përplasur me një sjellje pëdofilie, por sidomos në shkolla, ne ndonjëherë që nuk është se e kuptojmë. Mua më kujtohet një mësues i jonë në shkollën Faik Konica, ne atëherë nuk është se e kuptonim dhe na dukej shaka. Shokët e mi të klasës do e kuptojnë për kë e kam fjalën që fuste dorën poshtë bluzave. Ne e dinim çfarë ishte duke bërë dhe bënim shaka me këtë gjë. Ne qeshnim dhe kënaqeshim sepse çunave na vinte nota të mira dhe duke qenë nxënës, thonim ku e gjen të marrim nota dhe e kalonim me shaka. Me gocat kishte sjellje të kundërt dhe gocat talleshin me neve e na thonin, hë se e dini ku do përfundoni. Mirë ne se nuk e kuptonim çfarë ishte se ishim fëmijë po mësuesit pse nuk reagonin po heshtnin.”
I riu i bën thirrje shokëve të klasës, por edhe mësuesve që ishin në dijeni të kësaj situate të reagojnë sa nuk është vonë. “Ju lutem shikoni çdo sjellje të fëmijëve tuaj sepse në shkollat tona po vërtetohet që ka pedofil, janë mësues, roje, pastrues. Ju lutem qëndroni pranë fëmijëve, nuk është turp të flasësh për seksin. Në momentin që fut dorën dhe ka një sjellje të çuditshme, të vijë t’ju raportojë. Mësues, nëse ka raste, ju e dini shumë mirë, raportojini, vendoseni veten në vend të tyre dhe mendoni sikur fëmija juaj të abuzohet. Është trauma më e madhe që mund të kalojë. Mos vrísni fëmijërinë sepse Zoti do ju ndëshkojë”, thotë Danjeli.

Historia ime : Pas 14 vitesh duke marr shkas nga ngjarjet e fundit edhe une kam reflektuar . Kam reflektuar per mesuesin tone Pedofil ne shkollen e Gjuheve te Huaja “Faik Konica “ Korce . Shoket e mi te klases reflektoni per dicka e mbani mend ate mesuesin qe ju fuste duart cunave posht bluzes .

Publiée par Danjel N Hyseni sur Jeudi 4 juin 2020

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej