Mesha e Pashkëve,Papa Francesku pagëzon 6 shqiptarë

Duhet të lëçisni

Asnjë vdekje Covid në vend, rastet e reja kapin nivelet më të ulëta që prej fillimit të pandemisë

Gjatë 24-orëve të fundit në vend nuk është shënuar asnjë vdekje Covid, ndërkohë që janë regjistruar 3 raste të reja nga 3027 testime të...

Nëna e Ronaldos flet për të ardhmen e yllit portugez: Do të luajë edhe 3 vite të tjera…

Nëna e Cristiano Ronaldos, Maria Dolores beson se djali i saj mund të luajë në nivelin më të lartë të futbollit edhe për disa...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Ndërron jetë 10 minuta pasi bëri dozën e dytë të Pfizer 56-vjeçarja në Greqi

Një 56-vjeçare në Greqi ka vdekur 10 minuta pas marrjes së dozës së dytë të Pfizer. Mediat fqinje raportojnë se gruaja ishte në dhomën...

Papa Francesku ka pagëzuar gjashtë shqiptarë në Meshën e mbajtur në Vigjilie të Pashkëve. Gjatë fjalës së tij ai dënoi aktet terroriste teksa kërkoi nga besimtarët e krishterë që të mos burgosen nga frika dhe pesimizmi.  Ati i Shenjtë tha se shpresa duhet të triumfojë mbi mërzinë teksa tha se disa militantë nuk duhet të përdorin emrin e Zotit për të justifikuar aktet e tyre të dhunshme. Përgjatë gjithë javës Vatikani ka qënë nën masa të rrepta sigurie, ndikuar edhe nga sulmet që tronditën Brukselin ditën e Martë.

Vatikan- Papa Francesku pagëzoi gjashtë shqiptarë në Meshën e Vigjiljes së Pashkëve që u mbajt në Bazilikën e Shën Pjetrit në Vatikan.

Pasi java e shenjtë u errësua disi nga sulmet e Brukselit, Papa Francesku u ka bërë thirrje besimtarëve të krishtërë të mos burgosen nga frika dhe pesimizmi. Në meshën e mbajtur Ati i Shenjtë, i drejtoi mesazhet e tij për 1.2 miliardë besimtarë në mbarë botën.

“Ne do të vazhdojmë që t’i shohim problemin si në brendësi ashtu edhe jashtë tyre, pasi problemet do të jenë gjithnjë pjesë e jetës tonë. Por në këtë mbrëmje është shumë e rëndësishme që të lejojmë dritën e Zotit të depërtojë mbi problemet tona. Le të mos e lejojmë errësirën dhe frikën që të na shpërqëndrojë dhe të na kontrollojë.”

Më tej, Papa Francesku tha se shpresa duhet të triumfojë mbi mërzinë, teksa dënoi edhe veprimet e bëra nga disa militantë të cilët përdorin emrin e Zotit për të justifikuar aktet e tyre të dhunshme dhe të paprecedenta.

Mesha e vigjiljes së Pashkëva gjatë këtij viti u karakterizua nga masat e rrepta të sigurisë. Që prej fillimit të javës, në kryeqytetit e Italisë Romë si dhe në Vatikan ka patur një numër të lartë oficerësh nga policia dhe ushtria./oranews/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Asnjë vdekje Covid në vend, rastet e reja kapin nivelet më të ulëta që prej fillimit të pandemisë

Gjatë 24-orëve të fundit në vend nuk është shënuar asnjë vdekje Covid, ndërkohë që janë regjistruar 3 raste të reja nga 3027 testime të...

Nëna e Ronaldos flet për të ardhmen e yllit portugez: Do të luajë edhe 3 vite të tjera…

Nëna e Cristiano Ronaldos, Maria Dolores beson se djali i saj mund të luajë në nivelin më të lartë të futbollit edhe për disa...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Ndërron jetë 10 minuta pasi bëri dozën e dytë të Pfizer 56-vjeçarja në Greqi

Një 56-vjeçare në Greqi ka vdekur 10 minuta pas marrjes së dozës së dytë të Pfizer. Mediat fqinje raportojnë se gruaja ishte në dhomën...

Dy viktima dhe 19 raste të reja me Covid në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut janë kryer 3.680 teste, ndërsa janë regjistruar 19 raste të...