Merrni borxh çdo muaj? Kjo është metoda japoneze që iu mëson të kurseni

Duhet të lëçisni

Policia maqedonase arreston katër persona për blerje të votave

Policia maqedonase ka arrestuar katër persona të dyshuar për blerje të votave për zgjedhjet lokale që do të mbahet të dielën, më 17 tetor. Ministria...

Ambasada amerikane përsërit thirrjen për mbylljen e misionit të UNMIK-ut në Kosovë

Ambasada amerikane në Prishtinë, ka reaguar lidhur me misionin e UNMIK-ut, pas mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Në një postim në Twitter,...

Përndiqte ish të dashurën, arrestohet 39 vjeçari në Tiranë

Bie në prangat e policisë një 39 vjeçar në Tiranë që ka përndjekur vazhdimisht ish të dashurën. Gjithashtu Policia ka arrestuar edhe 3 të rinj...

Vdekja e 4 turistëve në hotelin në Qerret, dyshohet se pasi kishin konsumuar alkool dhe kokainë kishin kaluar në overdozë

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me vdekjen e 4 turistëve rusë në saunën e një hoteli në Qerret të Kavajës. Raportohet...

Ka një metodë japoneze që synon të mësojë artin e kursimit. Një fenomen që është tani ndërkombëtar, në Japoni një rit masiv.

Për të kursyer thjesht ndiqni udhëzimet e agjendës dhe me kujdes shënoni çdo qindarkë të shpenzuar. Ankthi i parë, vetë-disiplina duhet të zhvillohet pa mashtruar, duke çliruar energjitë mendore dhe duke nxitur qetësinë e shpirtit.

Më poshtë keni të renditur hapat se si të kurseni:

1.Ruani faturat e çdo muaji

Vendosni faturat në tavolinë në fillim të çdo muaji dhe përcaktoni cilat janë të ardhurat dhe shpenzimet. Dallimi midis të ardhurave dhe kursimeve janë kursimet tuaja.

2. Shkruani qëllimet e muajit

Caktoni paraprakisht një objektiv kursimi. Zbrisni shpenzimet fikse për muajin dhe më pas vendosni një ose më shumë qëllime që dëshironi të arrini në afat të shkurtër apo të gjatë.

3.  Procesi i punës 

Ju mund të merrni në konsideratë të gjitha faturat e paguara në muajin paraprak ose ato që skadojnë në muajin aktual. Zgjidhni një nga dy opsionet. Pasi të keni marrë vendimin, është e rëndësishme që ta respektoni atë gjatë gjithë vitit: nuk ia vlen të ndryshoni ose të mashtroni. Tek e fundit po mashtroni veten.

4. Përditësoni shpenzimet javore

Për të qënë më preciz kontrollojini shpenzimet në baza javore. Për më shumë rreptësi kaloni në ditore. Shkruani çdo gjë para se të shkoni në gjumë ose në mëngjesin e ardhshëm, teksa hani mëngjes.

5. “Mbijetesa”

Kjo kategori përfshin artikujt e zakonshëm të konsumit si ushqimi, farmacia, transporti, fëmijët dhe kafshët shtëpiake.

Të tjerat janë opsionale, si psh: restorantet, të ngrënit jashtë, disko, duhan, kozmetikë. Përveç kësaj, ka ngjarje të jashtëzakonshme si: dhurata, riparime, mobilje dhe sende shtëpiake.

6. Momenti i së vërtetës

Ka ardhur momenti i së vërtetës. Aty fillon dallimi midis buxhetit fillestar dhe atyre që teprojnë në fund të muajit.

7. Çfarë mësohet çdo muaj?

Kjo metodë do t’ju ndihmojë të bëheni të vetëdijshëm për zakonet tuaja dhe të mësoni se ku i shpenzoni paratë.

8. Çfarë të bëjë me kursimet?

Është shumë e rëndësishme të mbani premtimin tuaj që të mos prekni arkën e kursimeve. Sa i përket parave ju do të vendosni se si do ti shpenzoni, ku dhe kur.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Policia maqedonase arreston katër persona për blerje të votave

Policia maqedonase ka arrestuar katër persona të dyshuar për blerje të votave për zgjedhjet lokale që do të mbahet të dielën, më 17 tetor. Ministria...

Ambasada amerikane përsërit thirrjen për mbylljen e misionit të UNMIK-ut në Kosovë

Ambasada amerikane në Prishtinë, ka reaguar lidhur me misionin e UNMIK-ut, pas mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Në një postim në Twitter,...

Përndiqte ish të dashurën, arrestohet 39 vjeçari në Tiranë

Bie në prangat e policisë një 39 vjeçar në Tiranë që ka përndjekur vazhdimisht ish të dashurën. Gjithashtu Policia ka arrestuar edhe 3 të rinj...

Vdekja e 4 turistëve në hotelin në Qerret, dyshohet se pasi kishin konsumuar alkool dhe kokainë kishin kaluar në overdozë

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me vdekjen e 4 turistëve rusë në saunën e një hoteli në Qerret të Kavajës. Raportohet...

Goditi policin, arrestohet 43 vjeçari në Tiranë

Arrestohet një 43 vjeçar në Tiranë pasi ka goditur një punonjës policie. “Po nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr.4 u...