Kush është ministrja e re? Aktivistja e Mjaft-it në krye të Ekonomisë

Duhet të lëçisni

Basha: Rama premtoi shëndetësi falas, por e futi në kolaps

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka sulmuar ashpër kryeministrin Edi Rama se ndonëse premtoi shëndetësi falas, futi këtë sistem në kolaps. Përmes një postimi...

Deklarata shokuese për vaksinën e koronavirusit: Mund t’i kthejë njerëzit në homoseksualë

Në një kohë kur vaksina e koronavirusit po kërkohet në doza të larta nga shumë shtete për t’i dhënë fund pandemisë, një rabin orthodoks...

Ti nuk din as me ta lyp… (Përse Edi Rama nuk e pushton Francën?)

Nga Enkel Demi Këtë këngë i këndoi Franca Edi Ramës, udhëheqësit megalloman të Shqipërisë. Para do ditësh ky i fundit doli në një konferencë për...

Aksidenti fatal në Tiranë, shoferi që përplasi për vdekje 9-vjeçaren ishte i dehur

Zbardhen detaje të reja për vdekjen e 9-vjeçares në Tiranë, e cila u përplas dje nga një automjeti. Burime nga policia sqarojnë se shoferi 49-vjeçari...

 

E njohur si një njeri i afërt i kryeministrit, ajo shërbeu për  11 vite si anëtare e Këshillit Bashkiak të Tiranës në kohën kur kjo bashki drejtohej nga Edi Rama

Ekspertja e statistikave, Milva Ekonomi, është nga sot ministrja e re e Ekonomisë. Ajo zëvëndësoi Arben Ahmetajn në këtë detyrë, pasi ai u emërua ministër i Financave në vend të Shkëlqim Canit.

Emërimi i saj nga Rama mund të ketë ardhur si suprizë në sytë e publikut, por jo në rrethet e politikës dhe sidomos në rrethin e kryeminsitrit Rama. Ajo është një zgjedhje tërësisht e tij, ashtu siç është investimi i kahershëm i karrierës së saj në shërbim të Ramës.

EKONOMI NE KONFERENCE - Zv/ministrja e Shendetesise, Milva Ekonomi, duke dale pas nje konference shtypi, ku ka deklaruar se eshte pezulluar nga detyra infermierja e cila akuzohet per rryshfet./r/n/r/nEKONOMI IN CONFERENCE - Deputy Minister of Health, Milva Ekonomi, during a press conference.

Milva Ekonomi është një ndër zyrtarët që ka qëndruar afër kryeministrit Rama e kryetarit aktual të Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, përmes aktivizimit në lëvizjen Mjaft.

Kush e mban mend si Erjon Veliaj u bë i njohur për publikun me anë të lëvizjes civile Mjaft, mban mend gjithashtu se kësaj lëvizje iu bashkuan disa figura që vinin me një begraund të konsoliduar më parë dhe një prej tyre ishte Ekonomi.

Milva Ekonomi e ka nisur karrierën e saj në krye të Institutit të Statistikave qysh në qeverisjen e parë të PD-së e drejtuar nga kryeministër Aleksandër Meksi në vitin 1994. Kur erdhi Partia Socialiste në pushtet në vitin 1997 nuk e shkarkoi Ekonomin. Ajo qëndroi në krye të këtij instituti deri në në vjeshtën e  vitit 2005 kur u shkarkua nga qeveria Berisha.

Për tetë vite të qeverisë Berisha, Milva Ekonomi, u aktivizua me shoqërinë civile e pozicionuar afër opozitës së atëhershme të kryesuar nga Edi Rama. Instituti Agenda, një qendër kërkimesh ekononomike dhe sociale, është themeluar nga Ekonomi në vitin 2006.

milajGjatë tetë viteve në opozitë, Milva Konomi ka punuar në disa projekte jashtë vendit ndër të cilat edhe si eksperte në Agjencinë Evropiane për Rindërtim (EAR) në Kosovë, në projektin mbi Mbështetjen në Sistemin Statistikor dhe Përgatitjen e Rregjistrimit të Popullsisë në Kosovë  2007 – 2008.

Ndërkohë, Ekonomi ka qënë anëtare e Këshillit Bashiak të Tiranës për periudhën 2000-2011, kohë kur kjo bashki drejtohej nga Edi Rama.

Në vitin 2013 kur PS u kthye në Pushtet, Ekonomi u emërua zëvëndësminstre në Ministrinë e Shëndetësisë. Milva Ekonomi u akuzua nga opozita krahas ministrit Beqaj për shumë afera korruptive lidhur me konçesionet e tenderat e dhënë nga kjo ministri.

EKONOMI NE QSUT - Zv/ministrja e Shendetesise, Milva Ekonomi dhe Drejtoresha e QSUT Ogerta Manastirliu, gjate ceremonise se dhurimit te tabletave per femijet e shtruar ne pavionin e Onko-Hematologjise ne Qendren Spitalore Universitare “Nene Tereza”, ne Tirane. /r/n/r/nEKONOMI IN QSUT - Deputy Minister of Health, Milva Ekonomi and Director of QSUT Ogerta Manastirliu, during the ceremony that the donation of tablets for children hospitalized in Onko-hematology ward at the University Hospital Center "Mother Teresa" in Tirana.

Së fundmi ajo u besua nga Rama  si drejtoreshë e komanduar për disa muaj radhazi në krye të Fondit të Sigurimeve pas skandalit të korrupsionit që përfshiu këtë institucion.

Sot ajo ka marrë nga Rama një nga detyrat më të larta të karrierës së saj, drejtimin e ministrisë së Ekonomisë, duke shënuar kështu dhe një tjetër anëtar besnik në kabinetin e tij.

 

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Basha: Rama premtoi shëndetësi falas, por e futi në kolaps

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka sulmuar ashpër kryeministrin Edi Rama se ndonëse premtoi shëndetësi falas, futi këtë sistem në kolaps. Përmes një postimi...

Deklarata shokuese për vaksinën e koronavirusit: Mund t’i kthejë njerëzit në homoseksualë

Në një kohë kur vaksina e koronavirusit po kërkohet në doza të larta nga shumë shtete për t’i dhënë fund pandemisë, një rabin orthodoks...

Ti nuk din as me ta lyp… (Përse Edi Rama nuk e pushton Francën?)

Nga Enkel Demi Këtë këngë i këndoi Franca Edi Ramës, udhëheqësit megalloman të Shqipërisë. Para do ditësh ky i fundit doli në një konferencë për...

Aksidenti fatal në Tiranë, shoferi që përplasi për vdekje 9-vjeçaren ishte i dehur

Zbardhen detaje të reja për vdekjen e 9-vjeçares në Tiranë, e cila u përplas dje nga një automjeti. Burime nga policia sqarojnë se shoferi 49-vjeçari...

E trishtë/ Ndahet nga jeta në moshë të re mjekja shqiptare

Është ndarë nga jeta në moshë fare të re mjekja Eni Doko. Lajmin e ka bërë me dije kryetarja e Federatës së Mjekëve në...