Kush është Elvis Malaj, autori shqiptar në garë për çmimin “Strega” në Itali (film)

Duhet të lëçisni

Takimi i ministrave të BE, asnjë rezervë për Shqipërinë, Maqedonia “peng” nga Bullgaria

Në Bruksel këtë të martë në kuadër të hapjes së negociatave mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me BE do të mblidhet Këshilli i...

Këshilli i Europës evidenton masakrën elektorale të 25 Prillit. Raporti karton i kuq për Qeverinë

Asambleja Parlamentare të Këshillit të Europës në lidhje me zgjedhjet në Shqipëri ka theksuar se raporti i KiE evidenton elementët e masakrës elektorale të...

Java Çame/ Sibora Bitri ja merr “Tumankuqes” (film)

Emisioni i sotëm i “ABC së Mëngjesit”  ka përfunduar ndryshe ku nuk kanë munguar as këngët popullore Çame, duke qënë se edhe jemi në...

Shqipëria merr medalje argjendi/ Të dytët në botë për marrje ryshfeti, por mandati i tretë është premtues për vendin e parë

Sipas një raporti të Bankës Botërore dhe Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) Shqipëria ka arsye të krenohet, sepse ka bërë një përparim...

Kandidat për çmimin e famshëm letrar “Strega”në Itali, është edhe autori shqiptar Elvis Malaj.

Kryeredaktorja e Shtëpisë Botuese Pegi, Aida Baro, tregon se, synon këtë çmim të rëndësishëm për një shkrimtarin Elvis Malaj, i cili shkruan në italisht, sjell tregime që e mbajnë atë të lidhur me identitetin e tij me origjinën shqiptare, duke u bërë element dallues në një vend si Italia.

Elvis Malaj, ka lindur në Malësinë e Madhe më 1990, në moshën 15 vjeçare u zhvendos në Itali ku ai jeton dhe punon.

Malaj përfundoi romanin e tij të parë “Mare e Rottondo” (Deti është i rrumbullakët).

Zgjidhen 12 autorët më të mirë, për edicionin e 12 të dhënies së çmimit të famshëm letrar “Strega”në Itali./abcnews.al

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Takimi i ministrave të BE, asnjë rezervë për Shqipërinë, Maqedonia “peng” nga Bullgaria

Në Bruksel këtë të martë në kuadër të hapjes së negociatave mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me BE do të mblidhet Këshilli i...

Këshilli i Europës evidenton masakrën elektorale të 25 Prillit. Raporti karton i kuq për Qeverinë

Asambleja Parlamentare të Këshillit të Europës në lidhje me zgjedhjet në Shqipëri ka theksuar se raporti i KiE evidenton elementët e masakrës elektorale të...

Java Çame/ Sibora Bitri ja merr “Tumankuqes” (film)

Emisioni i sotëm i “ABC së Mëngjesit”  ka përfunduar ndryshe ku nuk kanë munguar as këngët popullore Çame, duke qënë se edhe jemi në...

Shqipëria merr medalje argjendi/ Të dytët në botë për marrje ryshfeti, por mandati i tretë është premtues për vendin e parë

Sipas një raporti të Bankës Botërore dhe Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) Shqipëria ka arsye të krenohet, sepse ka bërë një përparim...

Banka e Shqipërisë bleu 11.5 mln euro të hënën, por rënia e monedhës europiane vazhdon

As ankandet e Bankës së Shqipërisë për blerjen e euros nuk e kanë frenuar nënçmimin e monedhës europiane. Të hënën banka qendrore organizoi ankandin e...