Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Kush është Elvis Malaj, autori shqiptar në garë për çmimin “Strega” në Itali (film)

Nga Media 0

Kandidat për çmimin e famshëm letrar “Strega”në Itali, është edhe autori shqiptar Elvis Malaj.

Kryeredaktorja e Shtëpisë Botuese Pegi, Aida Baro, tregon se, synon këtë çmim të rëndësishëm për një shkrimtarin Elvis Malaj, i cili shkruan në italisht, sjell tregime që e mbajnë atë të lidhur me identitetin e tij me origjinën shqiptare, duke u bërë element dallues në një vend si Italia.

Elvis Malaj, ka lindur në Malësinë e Madhe më 1990, në moshën 15 vjeçare u zhvendos në Itali ku ai jeton dhe punon.

Malaj përfundoi romanin e tij të parë “Mare e Rottondo” (Deti është i rrumbullakët).

Zgjidhen 12 autorët më të mirë, për edicionin e 12 të dhënies së çmimit të famshëm letrar “Strega”në Itali./abcnews.al

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej