Kujdes! Ndryshimi i orës sjell këto pasoja në shëndet, flasin ekspertët

Duhet të lëçisni

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Ditën e nesërme në mesnatë ndryshon ora. Ndërrimi i akrepave të orës me një orë pas do të ndodhë natën mes të shtunës 30 dhe të dielës 31 tetor, kur akrepat do të zhvendosen nga ora 3:00 në 2:00.

Por, sipas ekspertëve ndryshimi i orës dy herë në vit mund të sjellë pasoja për trurin dhe shëndetin tuaj.

Kjo hipotezë lidhet me rritjen e rreziqeve shëndetësore si depresioni, obeziteti, ataku në zemër, kanceri dhe madje edhe ngjarjet me makinë.

Ngjarjet rrugore fatale bëhen më të shpeshta pas ndryshimit të orës. Një studim i fundit tregoi se aksidentet fatale rriten me 6% dhe janë më të zakonshme në mëngjes, menjëherë pas ndryshimit të orës.

Studime të shumta kanë treguar një rritje të sulmeve në zemër pas ndryshimit të orës.

Në vjeshtë dhe dimër, shumë njerëz zakonisht kalojnë gjithë ditën brenda në punë ose në shkollë – ose në shtëpi. Në kohën kur ne i lëmë punët, tashmë është errësuar. Kjo do të thotë që ne kemi më pak ekspozim ndaj diellit, gjë që redukton sasinë e vitaminës D që prodhon trupi ynë.

Nivelet e ulëta të vitaminës D janë të lidhura me humorin e ulët dhe depresionin, si dhe lodhjen, dhimbjet e muskujve dhe dobësimin e kockave. Ndërprerjet e gjumit mund të shkaktojnë gjithashtu një rrezik të shtuar të sëmundjeve mendore .

Muajt që falë kohës së verës shënojnë kursimet më të mëdha të energjisë janë prilli dhe tetori, sërish sipas analizave të Terna-s. Puna përpara me një orë vonon përdorimin e dritës artificiale në një kohë kur aktivitetet e punës janë ende në lëvizje të plotë.

Pasojat janë gjithashtu pozitive për sa i përket qëndrueshmërisë mjedisore: konsumi më i ulët i energjisë elektrike bëri të mundur shmangien e emetimeve të CO2 në atmosferë për rreth 215 mijë tonë. Ora verore do të rikthehet në fuqi nga data 27 mars 2022.

Në fuqi në BE që nga viti 1976, ndryshimi i orës ka qenë prej kohësh i diskutueshëm dhe në vitin 2019 Parlamenti Evropian votoi me një shumicë të madhe në favor të përfundimit të ndryshimit të orës nga viti 2021, kryesisht për shkak të rreziqeve shëndetësore që vijnë nga ndryshimet e kohës dy herë në vit.

Çdo shtet anëtar është i lirë të zgjedhë nëse do të mbajë njërën apo tjetrën orë dhe disa vende, si Italia dhe Franca, priren t’ i mbajnë të dyja orët, si më parë.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Makina bie në humnerë, humb jetën një 17-vjeçari në Bulqizë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Bulqizë pasditen e së mërkurës. Bëhet e ditur se rreth orës 17.00 në Tërbish ka rënë disa...