Kufijtë e mbyllur për Ballkanin, KE: Kriteret janë aprovuar nga Këshilli i Ministrave të BE-së

Duhet të lëçisni

Greva e naftëtarëve, Sindikatat Ndërkombëtare letër Ramës: E papranueshme, t’u sigurohen pagat

Sindikatat ndërkombëtare ”IndustriALL Global Union” dhe ”IndustriAll European Trade Union” i janë drejtuar me një letër zyrtare kryeministrit Edi Rama. Në letër i kërkohet qeverisë që...

Tabaku: Prej 5 vitesh në Tiranë sheh vetëm beton, pluhur, maune e gropa

Ish- deputetja e PD, Jorida Tabaku ka reaguar lidhur me betonizimin e Tiranës në 5 vitet e fundit duke akuzuar kryebashkiakun e kryeqytetit, Erion...

Bojkoti i kampionatit, Liga Profesioniste do të mblidhet sërish ditën e hënë

Nuk ka ende një datë se kur do të fillojë kampionati shqiptar, i cili është në bojkot nga 12 shtatori. Presidenti i FSHF, Armand...

Merr flakë në ecje automjeti në aksin Levan-Ura e Mifolit

Një makinë ka marrë flakë në ecje në aksin Levan-Ura e Mifolit. Në automjetin tip “Renault”me targa AA001DM ndodheshin shoferi dhe një pasagjer, të cilët...

Komisioni Europian ka reaguar lidhur me kriterin kryesor epidemiologjik për rihapjen e kufijve të jashtëm për Ballkanin Perëndimor, saktësisht heqjen e pengesave për udhëtimet jo-esenciale drejt Bashkimit Europian.

Pyetjes së gazetares Erisa Zyko ludhur me kriterin për 16 raste infektimi për 100.000 banorë  konsiderohet si joproporcional dhe i padrejtë  për vende me popullsi të vogla si shumica e vendeve të rajonit krahasuar me vende gjigande si Kina, India, Brazili, Shtetet e Bashkuara tê Amerikës, si dhe mundësisë për ta riparë këtë kriter, Komisioni Europian iu përgjigj përmes zëdhënësit, Adalbert Jahnz.

Jahnz ku u shpreh se kriteret janë aprovuar nga Këshilli i Ministrave të BE-së dhe secili shtet i aplikon.

Pjesë nga biseda:

Erisa Zyko: Pse vende të mëdha si Kina dhe Australia kanë të njëjtat rregulla me ne që jemi vende të vogla? Ju duhet ta dinit arsyen përse këto rregulla janë të njëjtat me shtetet e mëdha pasi keni qenë ju si Këshill Europian që keni propozuar Komisionit Europian.

Adalbert Jahnz: Kriteret që përdoren nuk janë vetëm të Komisionit Europian. Ato janë propozuar nga Komisioni, por ato janë aprovuar nga Këshilli  i ministrave të Bashkimit Europian dhe secili shtet anëtar i aplikon këto kritere për çdo vend. Lidhur me faktin, se si zbatohen këto kritere, do t’ju adresoja te Këshilli i ministrave. Pyetjes, nëse kemi marrë ankesa lidhur me këtë, më duhet t’ju them, se në parim jo. Ndërkohë, lidhur me kriterin e numrit të infektimeve për një njësi të caktuar të popullsisë, mesa kuptoj, kjo është bërë pikërisht për të neutralizuar efektin e masës së  popullsisë një vendi specifik për të cilin zbatohet. Gjithsesi, do të doja t’ju rikujtoja, që ka kritere të tjera lidhur me trendin e pandemisë dhe trajtimin e pêrgjithshëm të saj. Pra, ka vend manovrimi për Këshillin për të konsideruar një situatë specifike.

https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-194747

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Greva e naftëtarëve, Sindikatat Ndërkombëtare letër Ramës: E papranueshme, t’u sigurohen pagat

Sindikatat ndërkombëtare ”IndustriALL Global Union” dhe ”IndustriAll European Trade Union” i janë drejtuar me një letër zyrtare kryeministrit Edi Rama. Në letër i kërkohet qeverisë që...

Tabaku: Prej 5 vitesh në Tiranë sheh vetëm beton, pluhur, maune e gropa

Ish- deputetja e PD, Jorida Tabaku ka reaguar lidhur me betonizimin e Tiranës në 5 vitet e fundit duke akuzuar kryebashkiakun e kryeqytetit, Erion...

Bojkoti i kampionatit, Liga Profesioniste do të mblidhet sërish ditën e hënë

Nuk ka ende një datë se kur do të fillojë kampionati shqiptar, i cili është në bojkot nga 12 shtatori. Presidenti i FSHF, Armand...

Merr flakë në ecje automjeti në aksin Levan-Ura e Mifolit

Një makinë ka marrë flakë në ecje në aksin Levan-Ura e Mifolit. Në automjetin tip “Renault”me targa AA001DM ndodheshin shoferi dhe një pasagjer, të cilët...

Regjistrohen 19,644 raste ditore me Covid-19, 151 persona humbën jetën në Itali

Italia ka konfirmuar 19,644 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit, nga 177,669 teste të kryera. Raportohet se totali i të...