Koloneli në Dubai rrëfen si u kap bosi shqiptar i kartelit të kokainës

Duhet të lëçisni

OBSH: Rastet në rritje, Europa gaboi me periudhën e karantinimit

Rritja e shpejtë e rasteve me koronavirus në hemisferën veriore ka të bëjë me faktin se personat që kanë hyrë në kontakt me një...

Ditë e zezë/ Mbi 300 të infektuar në 24 orët e fundit, Covid i merr jetën 4 personave

Në 24 orët e fundit në vendin tonë është shënuar një shifër rekord e të infektuarve, pasi 301 persona kanë rezultuar pozitivë në testin...

PDIU: Kryeministri nuk i shpëton dot Çamërisë me “efkaristo” dhe “ejvallah”

Partia Drejtësi Integrim dhe Unitet i ka bërë thirrje policisë të lirojë menjëhërë 26 protestuesit, të cilët sot tubuan për interesin kombëtar të Shqipërisë. Përmes një...

Tradhëtari/ Nuk tha një gjysëm fjale për Çamërinë dhe detin e shqiptarëve ia fali Greqisë

Gjatë konferencës me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias, Edi Rama nuk ka guxuar as ta përmendë Çështjen Çame. Nuk ka thënë një gjysëm...

Denis Matoshi alias Eldi Dizdari u arrestua dy ditë më parë në Dubai në kuadër të operacionit “Los Blancos”, që goditi kartelin shqiptar më të madh të kokainës që është zbuluar deri tani. Por si u zbulua vendndodhja dhe provat që çuan në arrestimin e Dizdarit? Koloneli Saeed Al Qamzi nga Departamenti i Personave në Kërkim në Policinë e Dubait në një intervistë për mediat vendase tregoi se pas informacioneve nga Italia, shqiptari po mbahej në monitorim për cdo lëvizje që bënte, raporton Abcnews.al.

“Pas shkëmbimit të informacionit me autoritetet italiane, ne identifikuam vendndodhjet e trafikantit të drogës  dhe monitoruam lëvizjet e tij të përditshme dhe e arrestuam sapo morëm konfirmimin” shtoi koloneli Al Qamzi. “Së bashku me kriminalët e tjerë i dyshuari arriti të  kontrabandonte dhe transportonte qindra tonë drogë në Evropë përmes porteve detare” tha ai.

Koloneli shpjegoi se Eldi Dizdari do t’i dorëzohet autoriteteve italiane të Interpolit. Shefi i policisë gjithashtu vlerësoi përpjekjet e bëra nga departamenti i përgjithshëm i ekipit të hetimeve, i cili  lokalizoi, gjurmoi dhe ndaloi të dyshuarin.  “Një ekipi oficerësh elitë iu caktua detyra menjëherë pasi shkëmbyen informacionin e nevojshëm me autoritetet italiane dhe Interpol” tha gjeneralmajori Al Mansouri.

Por cili ishte roli i Elid Dizdari? Sipas hetimeve, Dritan Rexhepi siguronte lëndën narkotike nga Ekuadori, e cila sillej në rrugë ilegale në Europë dhe këtu shpërndahej më pas nga grupi i Eldi Dizdarit, i cili njihet ndryshe edhe si Denis Matoshi. Nga operacioni “Los Blancos” janë sekuestruar miliona euro dhe tonelata kokainë, ndërsa u arrestuan 30 persona në 10 shtete, mes tyre 10 shqiptarë.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

OBSH: Rastet në rritje, Europa gaboi me periudhën e karantinimit

Rritja e shpejtë e rasteve me koronavirus në hemisferën veriore ka të bëjë me faktin se personat që kanë hyrë në kontakt me një...

Ditë e zezë/ Mbi 300 të infektuar në 24 orët e fundit, Covid i merr jetën 4 personave

Në 24 orët e fundit në vendin tonë është shënuar një shifër rekord e të infektuarve, pasi 301 persona kanë rezultuar pozitivë në testin...

PDIU: Kryeministri nuk i shpëton dot Çamërisë me “efkaristo” dhe “ejvallah”

Partia Drejtësi Integrim dhe Unitet i ka bërë thirrje policisë të lirojë menjëhërë 26 protestuesit, të cilët sot tubuan për interesin kombëtar të Shqipërisë. Përmes një...

Tradhëtari/ Nuk tha një gjysëm fjale për Çamërinë dhe detin e shqiptarëve ia fali Greqisë

Gjatë konferencës me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias, Edi Rama nuk ka guxuar as ta përmendë Çështjen Çame. Nuk ka thënë një gjysëm...

Diktatura/ Policia dhunon protestuesit e PDIU-së dhe Çamërisë (galeria e fotove dëshmi)

Patriotët e PDIU-së, Shoqatës “Çamëria” dhe Vetëvendosjes janë dhunuar shtazërisht nga policia e Rilindjes. Ata nuk janë lejuar të ushtrojnë të drejtën e protestës paqësore,...