Këto 5 receta do t’ju ndryshojnë monotoninë e mërzitshme të karantinës

Duhet të lëçisni

Aksident tragjik në Tiranë, makina përplas për vdekje vajzën 10 vjeçare

Një vajzë 10 vjeçare ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti tragjik të regjistruar mesditën e sotme, në Tiranë. Bëhet me dije se aksidenti...

159 viktima nga aksidentet në 2020, Urgjenca: Stop luftës së heshtur, 13 këshilla për shoferët

Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore deklaron se gjatë vitit që u mbyll edhe pse kishte një kufizim të lëvizjes për shkak të pandemisë, u...

U kishte premtuar kalimin në BE, kapet korçari duke transportuar sirianët me kamionçinë

Një 35-vjeçar është arrestuar në Devoll, pasi u kap duke transportuar 13 emigrantë të paligjshëm nga Siria. I arrestuari është M. L. 35 vjeç,...

Po rriheshin me njëri-tjetrin, policia arreston babë e bir në Vlorë

Policia ka vënë në pranga dy persona, babë e bir, pasi u konfliktuan me njëri tjetrin. Sipas informacionit nga policia, ngjarja ka ndodhur në Selenicë...

Para jush pesë gatime të shkurtra, të freskëta që do ju nxjerrin nga monotonia e karantinës. E lëmë bukën me djathë në të kaluarën dhe mësojmë të sajojmë nja dy gjëra të lezetshme.

Makarona me salcë domatesh të gjalla

Në vaj ulliri, kaurdisni një hudhër të prerë hollë. Pastaj, fikni sobën dhe shtoni domate të prera imët dhe lëreni aty për 30 sekonda. Shtni një dorë borzilok, kripë dhe piper sipas dëshirës. Shtoni makarona e ziera paraprakisht dhe përfundojeni me pak vaj ulliri.

Granitë ananasi

Gjeni një ananas të pjekur (sigurohuni të jetë i pjekur) dhe qërojeni. Më pas vendoseni në ngrirje dhe lëreni aty gjatë natës. Të nesërmen grijeni si në foto dhe para jush keni granitë. Dekorojeni me mente te prerë hollë ose fleta borziloku. Shërbejeni në një gotë të gjatë akulloreje me creme fraiche sipër, ca kubikë ananasi të freksët dhe pakëz sheqer të spërkatur.

Koktejle

Në koktejl i lehtë për t’u bërë është gjithnjë zgjedhje e mirë. Sherry, verë port, vermuth, Campari, martini, me akull, shoqëruar me ujë tonik, pije me gaz, limonatë ose një miksim i të trejave. Dekoroni me ç’të keni pranë: një fetë portokalli ose limoni, mente ose rozmarinë.

Supë vegane me bajame

Merrni një grusht të majmë bajamesh dhe futini në blender. Grijini deri sa të kthehen në pastë dhe ngadalë shtoni ujë deri sa të kthehet në një supë të butë. Shtoni uthull Sherry, pak hudhër të shtypur, pak vaj ulliri dhe pak kripë. Vendoseni nëpër tasa dhe sipër dekorojeni me fruta të freskëta si qershi, rrush ose pjepër të ftohtë.

Lassi me ujë trëndafili

Ky gatim indian konsiston në miksimin e kosit pa yndyrë me qumësht soje, në masa të barabarta. Shtoni ujë trëndafili, gonxhe të gjelbërta kardamomi, lëng shege, pak kripë dhe sheqer.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Aksident tragjik në Tiranë, makina përplas për vdekje vajzën 10 vjeçare

Një vajzë 10 vjeçare ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti tragjik të regjistruar mesditën e sotme, në Tiranë. Bëhet me dije se aksidenti...

159 viktima nga aksidentet në 2020, Urgjenca: Stop luftës së heshtur, 13 këshilla për shoferët

Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore deklaron se gjatë vitit që u mbyll edhe pse kishte një kufizim të lëvizjes për shkak të pandemisë, u...

U kishte premtuar kalimin në BE, kapet korçari duke transportuar sirianët me kamionçinë

Një 35-vjeçar është arrestuar në Devoll, pasi u kap duke transportuar 13 emigrantë të paligjshëm nga Siria. I arrestuari është M. L. 35 vjeç,...

Po rriheshin me njëri-tjetrin, policia arreston babë e bir në Vlorë

Policia ka vënë në pranga dy persona, babë e bir, pasi u konfliktuan me njëri tjetrin. Sipas informacionit nga policia, ngjarja ka ndodhur në Selenicë...

Pastërtia e figurës dhe profesionalizmi, KPK rihap hetimin për gjyqtaren Marinela Osmani

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit njoftoi të premten se ka vendosur të hapë hetimin për pastërtinë e figurës dhe profesionalizmin për gjyqtaren e Gjykatës...