Kënga “Kudo të shoh ty”: Një rrëfim për kujtimet që na ndjekin (film)

Duhet të lëçisni

Ndodh e papritura në Gjermani, Dortmundi eliminohet nga skuadra e kategorisë së dytë

Rezultat i bujshëm në Gjermani, pasi St Pauli, skuadër e kategorisë së dytë, ka eliminuar Borusia Dortmund nga Kupa e Gjermanisë. Në fakt, ndeshja e...

Formohet “qeveria e pakicës”, shqiptarët dhe boshnjakët bëhen bashkë në Mal të Zi

Lista Shqiptare, Koalicioni Shqiptar dhe Partia Boshnjake i kanë dhënë mbështetje koalicionit “E Zeza në të Bardhë” për formimin e qeverisë së re në...

Vdekja e 3-vjeçarit në Fier, edukatorja deklaron dy versione të ngjarjes

Lajmi se një 3-vjeçar humbi jetën tragjikisht në një kopsht privat në Fier ka tronditur mbarë opinionin publik. Prindërit e vogëlushit kanë vendosur që...

Vjosa Osmani nuk i toleron kërcënimet e ish-ambasadorit, e denoncon në Polici

Presidentja Osmani ka denoncuar në Polici për kërcënim publik ish-ambasadorin e Kosovës në Maqedoninë e Veriut. Rrethohet nga pesë truproje. Mirëpo siguria e Presidentes...

Ndonjëherë, kur një person mungon, e tërë bota duket e shpopulluar.” (Lamartine). Ndërsa, “muzika është mënyra hyjnore për ta rrëfyergjërat poetike të zemrës” (Pablo Casals).

Kënga “Kudo të shoh ty” është rrëfim për vetminë, kur na mungon dikush, apo kur e kërkojmë veten e kur e gjejmë atë, dhe shohim që nuk është e përputhshme, në pajtueshmëri me botën, sepse mungon diçka e rëndësishme – esenciale. Është rrëfim dhembjeje, për dashurinë e humbur apo për humbjen e personit të dashur. Është rrëfim çlirimi, sepse ballafaqohet me hidhërimin – me të vërtetën. Nuk njeh gjini; nuk specifikon asgjë, por pasqyron momentin e caktuar në jetë nëpër të cilin çdokush mund të kalojë.

Sipas shumë njohësve të muzikës që e kanë dëgjuar këtë realizim, para publikimit, “Kudo të shoh ty” është këngë e pazakontë për mënyrën se si është konceptuar, konstruktuar dhe se si e përçon mesazhin. Aq më shumë që ka qenë e përfunduar më 2006, për të pritur 15 vjet, në një si test nëse mosha e ndryshon ndjesinë e një momenti, apo nëse koha shëron. Cilado qoftë e vërteta, kënga është edhe një kujtesë që na ndjek, si dikur, si sot, si nesër.

Muzikën, tekstin dhe aranzhmanin e këngës “Kudo të shoh ty” e ka bërë Agron Shala; vokalet e interpretuara me ndjesi të rrallë janë të rok-këngëtarit të mirënjohur, Bashkim Kërqeli; ndërsa kitarat e interpretuara ashtu për ta përforcuar mesazhin e temës, janë të ikonës së rokut në Kosovë, Muhamet Veseli – Muha, që ka bërë edhe miksin dhe postproduksionin e këngës.

Ndihmë në finalizimin e këtij projekti kanë dhënë edhe mjeshtri i dizajnit, Faton Hasimja; poeti i madh shqiptar, Xhevdet Bajraj; filmbërësi i pavarur, Vranin Gecaj; ikonat e rokut shqiptar, Hektor Gjurgjiali dhe Shkëlzen Veseli; si dhe multi-instrumentalisti Ilir Veseli.

Kënga tashmë është në platformat kryesore të shpërndarjes së muzikës, si Apple Music, Spotify, Amazon, Deezer, iTunes, Youtube Music.

/Telegrafi/

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Ndodh e papritura në Gjermani, Dortmundi eliminohet nga skuadra e kategorisë së dytë

Rezultat i bujshëm në Gjermani, pasi St Pauli, skuadër e kategorisë së dytë, ka eliminuar Borusia Dortmund nga Kupa e Gjermanisë. Në fakt, ndeshja e...

Formohet “qeveria e pakicës”, shqiptarët dhe boshnjakët bëhen bashkë në Mal të Zi

Lista Shqiptare, Koalicioni Shqiptar dhe Partia Boshnjake i kanë dhënë mbështetje koalicionit “E Zeza në të Bardhë” për formimin e qeverisë së re në...

Vdekja e 3-vjeçarit në Fier, edukatorja deklaron dy versione të ngjarjes

Lajmi se një 3-vjeçar humbi jetën tragjikisht në një kopsht privat në Fier ka tronditur mbarë opinionin publik. Prindërit e vogëlushit kanë vendosur që...

Vjosa Osmani nuk i toleron kërcënimet e ish-ambasadorit, e denoncon në Polici

Presidentja Osmani ka denoncuar në Polici për kërcënim publik ish-ambasadorin e Kosovës në Maqedoninë e Veriut. Rrethohet nga pesë truproje. Mirëpo siguria e Presidentes...

Kupa e Italisë/ Juventus në avantazh, Cuadrado ekzekuton saktë goditjen e dënimit

Dy gola në dy minuta për Juventus-in, por vetë m njëri ka qenë i vlefshëm. Bardhezinjtë kanë kaluar në avantazh në minutën e 25-të kundër...