Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

“Jug e veri, jemi një”, banorët e Astirit në ditën e 30 të protestës

Nga Klodiana 0

Në ditën e 30 të protestës së tyre, banorët e zonës së Astirit që preken nga projekti i Unazës ë Re kanë vendosur të protestojnë me jelek ngjyrë portokalli duke marrë shkas nga protestat në Francë të cilësuar si ‘jelekë e verdhë’, të cilët protestojnë kundër rritjes se cimimit të karburantit.

Të veshur me jelekë ngjyrë portokalli dhe me fishkëllima, banorët e zones e Astirit kanë kërkuar dëmshpërblim me vlerën e tregut për banesat e tyre.

Me thirrje ‘jug e veri, jemi një’ dhe ‘turp, turp’, banorët kanë bllokuar edhe sot rrugën kryesore.

“Jemi me të drejtën e fëmijëve tanë. Të gjithë kemi të drejtat tona dhe të gjithëo paguajmë taksat. Duam të drejtën tonë dhe të bëjë çfarë të dojë. Nuk jemi kundër projektit, por duam djersën tonë”- u shpreh një qytetar.

LIVE – Protesta e banorëve të Unazës së Re. Opozita qëndron në krah të tyre!

Posted by Partia Demokratike e Shqipërisë on Monday, December 3, 2018

 

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej