Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Itali/ 13 punonjës të një azili janë vetë-karantinuar me pacientët e tyre të moshuar

Nga Klodiana 0

Trembëdhjetë punëtorë të një azili kanë marrë një vendim të pazakontë dhe kanë vendosur të vetë-karantinohen me 60 të moshuarit që i ndihmojnë.

Sipas një raporti nga studiuesit në Universitetin Johns Hopkins, numri i rasteve me koronavirus në Itali ka arritur në 86,498 . Këto shifra e vendosin vendin europian  përpara Kinës,  ku janë konfirmuar 81.946 raste me të infektuar.

“Ne vendosëm të izolohemi sepse situata Covid-19 këtu në Itali po përkeqësohe. Asnjë nga mysafirët tanë nuk është pozitiv, për fat të mirë. Ata  janë shumë të qetë, e kuptojnë situatën dhe e vlerësojnë atë që ne kemi vendosur të bëjmë. Ne kemi një marrëdhënie të shkëlqyer me ta, por në këtë situatë ka më shumë punë, puna jonë është bërë konstante, por për ta ka ndryshuar pak situata. Të gjithë hamë së bashku, jemi më shumë sesa kolegë”  tha për CNN Ermanno Struzzeri, nënkryetari i fondacionit Onlus San Riccardo Pampuri i cili drejton shërbimin e kujdesit për qytetarët e moshuar në periferi të Milanos.

Punëtorët filluan karantinën e tyre në 19 Mars, por thane nuk e dinë se sa do të të zgjasë.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej