Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

I shpëton jetën 60 vjeçares në ditën e dasmës/ Mjeku shqiptar shpallet “dhëndër hero” në Itali

Nga Ejona 0

Përveç se dita më e bukur e jetës së tij, mjeku shqiptar në ditën e dasmës ka bërë edhe gjestin e mrekullueshëm, duke i shpëtuar jetën një kalimtareje.

Bëhet fjalë për mjekun shqiptar në Itali, Sokol Berisha, i cili pasi i tha “po” dashurisë së jetës së tij, kur po dilnin nga kisha e Shën Françesko d’Assisi në Matera, pa një zonjë që ishte rrëzuar në tokë.

Menjëherë nuk hezitoi t’i shkonte në ndihmë dhe kështu i shpëtoi jetën 60-vjeçares, duke përdorur defibrilatorin të vendosur në Kishë për ndihmën e shpejtë. Pasi mjeku i dha ndihmën e parë, 60-vjeçarja, e cila ishte turiste, u dërgua në spitalin e Materas.

Berisha, i cili u quajt “dhëndri hero”, njihet në botën e rrejteve sociale si administrator dhe bashkë-themelues i grupit më të madh italian të diskutimeve klinike në mjekësinë e përgjithshme.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej