Hiqet tatim-fitimi për bizneset e vogla/ Vjero: Ndryshimet hyjnë në fuqi më 1 janar 2021

Duhet të lëçisni

Atentat me bombë në tubimin e Erdoganit

Mediat turke raportojnë për një atentat të shmangur ndaj presidentit turk Rexhep Tayip Erdogan. Ngjarja ka ndodhur teksa Erdogan po merrte pjesë në një tubim...

E konfirmon qeveria: Kurti nuk e viziton SHBA-në këtë vit

Plani i Kurtit për të shkuar në Amerikë gjatë muajit nëntor mbeti vetëm synim. Para 70 ditëve, kryeministri Kurti u pati treguar deputetëve në...

Duke shëtitur në Amerikë, Rama zbulon shqiptarin: E gjeta nga emri i lokalit

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sikurse e ka zakon, shefi i qeverisë shqiptare nuk ka harruar të përcjellë humor...

Tragjedia në Bullgari, familjarët kërkojnë përgjegjësi

Familjarët e viktimave kërkojnë që sa më shpejtë të zbardhet e vërteta rreth tragjedisë në Bullgari ku humbën jetën 45 persona dhe 7 të...

Qeveria në mbledhjen e së Mërkurës ka miratuar ndryshimet në ligjin “Për tatimin mbi të ardhurat”. Duke nisur nga 1 Janari i vitit 2021 do të zerohet tatimfitimi për bizneset e vogla me xhiro vjetore deri në 14 mln lekë.

Në një intervistë për News24, zv.ministrja e financave Vasilika Vjero thotë se bizneset e vogla nga 0 deri në 5 miliona lekë kanë zero tatimfitim ndërsa nga 5 në 14 milion lekë paguajnë tatimfitimin prej 5%.

“Kjo kategori e tatimpaguesve me një qarkullim 5-14 mln lek të mos paguaj tatim fitim pra norma e tyre tashmë të jetë zero nga ajo cka ajo më përpara ka qënë e vendosur me legjilsacionin përkatës. Është një numër tatimpaguesish rreth 12 mijë të cilët do të përfitojnë. Niveli i regjistrimit në tatimin mbi vlerën e shtuar do pësoj një ndryshim dhe nuk do jetë më 2 mln por 10 mln, pra ka një kapërcim edhe mbi atë që FMN ka propozuar të cilët prej vitesh kanë propozuar dhe këshilluar qeverinë shqiptare që niveli të ishte 8 mln lek ndërkohë që me propozimet e qeverisë shqiptare ky nivel do të jetë 10 mln lek. Kjo është një masë e përkohshme e cila njihet si një masë fiskale dhe në shumë vënde të tjera për ti dhënë më shumë fuqizim biznesve të vogla dhe të mesme ne e dimë që ky nuk është vit I vështirë viti tjetër nuk do të jetë një vit I lehtë pikërisht përjashtimi nga këto dy tatime mendojme që do ti ndihmojë në fuqizimin e tyre drejt normalitet por dhe në shëndoshjen ekonomike të tyre.”

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Atentat me bombë në tubimin e Erdoganit

Mediat turke raportojnë për një atentat të shmangur ndaj presidentit turk Rexhep Tayip Erdogan. Ngjarja ka ndodhur teksa Erdogan po merrte pjesë në një tubim...

E konfirmon qeveria: Kurti nuk e viziton SHBA-në këtë vit

Plani i Kurtit për të shkuar në Amerikë gjatë muajit nëntor mbeti vetëm synim. Para 70 ditëve, kryeministri Kurti u pati treguar deputetëve në...

Duke shëtitur në Amerikë, Rama zbulon shqiptarin: E gjeta nga emri i lokalit

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sikurse e ka zakon, shefi i qeverisë shqiptare nuk ka harruar të përcjellë humor...

Tragjedia në Bullgari, familjarët kërkojnë përgjegjësi

Familjarët e viktimave kërkojnë që sa më shpejtë të zbardhet e vërteta rreth tragjedisë në Bullgari ku humbën jetën 45 persona dhe 7 të...

Rama në SHBA, takohet me përfaqësues të industrisë automotive: Mundësi bashkëpunimi

Kryeministri Edi Rama ndodhet në mjediset e organizatës “Automation Alley” në Shtetet e Bashkuar të Amerikës. Së fundmi Rama ka postuar pamjet gjatë kësaj vizite...