Hipokrizia e mediave pranë Ramës/ Ja si i publikojnë fotot e morgut në SHBA dhe fshehin ato në Shqipëri

Duhet të lëçisni

Anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, Kim: Vazhdon zbatimi i Reformës në Drejtësi!

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka reaguar pas shortit që u hodh ditën e djeshme në Presidencë për zgjedhjen e anëtarëve të rinj të Këshillit...

Me ndihmën e Katarit, Franca evakuon rreth 330 persona nga Afganistani

Franca ka kryer një fluturim nga Afganistani, duke evakuuar rreth 330 persona nga shteti i kontrolluar nga talebanët, tha Ministria e Jashtme. Autoritetet thanë se...

Përplasen dy automjete në Krujë, 26 vjeçari transportohet në spitalin e Traumës

Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Krujë. Drejtuesi i automjetit E.K., ka përplasur automjetin me drejtues 26-vjeçarin L.K. 26-vjeçari është transportuar në spitalin...

Shpërndante drogë në zona të ndryshme të Tiranës, arrestohet 21-vjeçari. Sekuestrohet kanabis dhe kokainë, ja sa i shiste dozat

Policia e Tiranës ka goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve duke arrestuar një 21-vjeçar që shpërndante lëndë narkotike në...

Media pranë Ramës nxorri mbrëmë të gjithë batarenë e saj për të sulmuar opozitën, për atë që ata e mendonin si publikuese të imazheve të forta të fotove nga morgu i Tiranës, ku viktimat e Covid, dergjeshin në tokë, vetëm një ditë pasi kreu i PD-së denoncoi nga studio e “Opinion” fshehjen e numrit të viktimave në spitale nga qeveria.

Kjo media e cila mesa duket dozat e hipokrizisë dhe mungesës së sinqeritetit i ka me tepri, në një rast analog nuk është kujdesur aspak të ruajë etikën edhe pse nuk ka asnjë vend për dyshime për ngjashmërinë e subjektit të lajmit.

Pas një fact checking të kryer në vetëm dy prej këtyre mediave, “Shqiptarja” dhe “GazetaTema” rezulton se këto media janë sjellë ndryshe në publikimin e fotove nga morgu në SHBA ku viktimat shtrihen në tokë dhe ndryshe ulërasin kur vjen fjala për lajme që kanë imazhe edhe më të ndjeshme, siç janë ato ku familjarët tanët shtrihen në pllakat e morgut. Më poshtë po iu rezervojmë vetëm dy shkrime të publikuara në “Shqiptarja” dhe “GazetaTema” për të kuptuar se të ndjeshëm janë botuesit e tyre kundrejt imazheve të tilla./syri

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, Kim: Vazhdon zbatimi i Reformës në Drejtësi!

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka reaguar pas shortit që u hodh ditën e djeshme në Presidencë për zgjedhjen e anëtarëve të rinj të Këshillit...

Me ndihmën e Katarit, Franca evakuon rreth 330 persona nga Afganistani

Franca ka kryer një fluturim nga Afganistani, duke evakuuar rreth 330 persona nga shteti i kontrolluar nga talebanët, tha Ministria e Jashtme. Autoritetet thanë se...

Përplasen dy automjete në Krujë, 26 vjeçari transportohet në spitalin e Traumës

Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Krujë. Drejtuesi i automjetit E.K., ka përplasur automjetin me drejtues 26-vjeçarin L.K. 26-vjeçari është transportuar në spitalin...

Shpërndante drogë në zona të ndryshme të Tiranës, arrestohet 21-vjeçari. Sekuestrohet kanabis dhe kokainë, ja sa i shiste dozat

Policia e Tiranës ka goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve duke arrestuar një 21-vjeçar që shpërndante lëndë narkotike në...

Vijon situata problematike nga reshjet e dëborës në Skrapar, 4 fshatra pa drita prej më shumë se 2 ditësh

Vijon të jetë problematike situata nga reshjet e dëborës në Skrapar. Reshjet e pandërprera gjatë gjithë natës kanë shkaktuar probleme me lëvizjen e automjeteve...