Haiku nga Kobayashi Issa (15 qershor, 1763 – 5 janar 1828)

Duhet të lëçisni

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Me tim atë

Me tim atë

do të shihja muzgun

mbi fushat e gjelbra

.

.

.

Bora po shkrin

Bora po shkrin

dhe fshati përmbytet

nga fëmijët.

.

.

.

Mbi një degë

Mbi një degë

që pluskon teposhtë lumit

një bulkth, duke kënduar.

.

.

.

Shkon, kthehet

Shkon,

kthehet –

jeta dashurore e maces.

.

.

.

Nën hënën e mbrëmjes

Nën hënën e mbrëmjes

kërmilli

zhvishet gjer në bel.

.

.

.

Edhe me insektet

Edhe me insektet –

disa mund të këndojnë,

disa jo.

.

.

.

Një bretk i madh dhe unë

Një bretk i madh dhe unë,

shohim njëri-tjetrin,

askush nga ne s’luan.

.

.

.

Në shiun pranveror

Në shiun pranveror

një vajze bukuroshe

i hapet goja.

.

.

.

Hera e fundit, besoj

Hera e fundit besoj,

që do të përzë mizat

nga fytyra e tim et’.

.

.

.

Dremita gjysmë dite

Dremita gjysmë dite

askush

s’më ndëshkoi!

.

.

.

Hëna sonte

Hëna sonte –

më merr malli madje

për turfullimin e saj.

.

.

.

E pyeta sa vjeç ishte

E pyeta sa vjeç ishte

vogëlushi me kimono të re

shtriu fort pesë gishtat

.

.

.

Edhe në ishujt më të vegjël

Edhe në ishujt më të vegjël,

po lërojnë arat,

laureshat këndojnë.

.

.

.

Para varrit të sime bije, tridhjetë ditë pas vdekjes

Vjeshtë që rreh era —

këto janë lulet alle

q’i pëlqente të mblidhte.

.

.

.

Poezia e tij e vdekjes

Të lajnë kur lind,

të lajnë kur vdes,

ç’marrëzi.

Shqipëroi Elvana Zaimi

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Dita e dytë pa pacientë të intubuar nga COVID-19

Për të dytën ditë radhazi në spitalet Covid nuk ka asnjë pacient të intubuar. Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se 7 pacientë po trajtohen në...