Grevistët e Qafe-Barit nuk heqin dorë, nisin revoltën e parë fizike

Duhet të lëçisni

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Ish të burgosurit e burgut famkeq të Qafë-Baritnuk heqin dorë nga greva e tyre që ka nisur prej ditësh, pa arritur më parë një marrëveshje përfaqësie të lartë politike.

Duke parë heshtjen e qeverisë, ata kanë nisur sot revoltën e parë fizike , teksa kanë shkulur një tabelë tek “Varrezat e Viktimave të Qafë-Barit. Mësohet se tabela është shkulur nga grevistat dhe nipi i Tom Ndojes (i pushkatuar).

Pas 30 vitesh nga mbyllja e tij, ish-burgu famëkeq i Qaf-Barit ku kanë qenë të mbyllur më shumë se 300 të burgosur politik nga regjimi komunist i kohës është rikthyer në qendër të vemendjes. Gjashtë ish të burgosur politik që kanë vuajtur në këtë kamp pune janë ngujuar në rrënojat e e tij duke zhvilluar një grevë urie për të drejtat që sipas tyre u janë mohuar.

Këta të 6-ish të burgosur politik grevën e urisë e kan nisur para rreth dy javesh në Tiranë por policia e shtetit i nxori me forcë nga godina ku ishin ngujuar. Ata mënjëherë vendosën dhe pa humbur kohë udhëtuan drejt vendit ku para 30 vitesh ishin të kyçur pas hekurave për motive politike në Qaf-Bari dhe aty prej 5 ditësh po e vijojnë grevën e tyre dhe jan të vendosur që ta çojnë deri në fund.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Dita e dytë pa pacientë të intubuar nga COVID-19

Për të dytën ditë radhazi në spitalet Covid nuk ka asnjë pacient të intubuar. Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se 7 pacientë po trajtohen në...