Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Gëzuar ditëlindjen maestro Celentano

Nga Klodiana 0

Adriano Celentano ka festuar sot 80 vjetorin. Ai lindi në 6 janar 1937 në Milano, në atë që u bë një nga rrugët më të famshme të muzikës italiane, në rrugën Gluck.

Pas plot 50 vitesh në skenë ai ka arritur suksese të mëdha si në muzikë, ashtu edhe në filma ku ka marrë pjesë.

Shumë shpejt sukseset e tij do të arrinin majat duke u shndërruar në këngëtarin e vetëm italian që ka shitur më shumë se 100 milionë albumesh.

Celentano ka qenë pjesë e disa filmave  ku ka mbajtur rolin kryesore, zakonisht filmat kanë qenë komedi, por edhe në këtë fushë këngëtari nuk ka zhgënjyer.  Ai gjithashtu është edhe regjizor e shumë tekste këngët mbajnë firmën e tij.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej