Fotogaleri/ 20 kullat e Dragobisë dhe shpella e Bajram Currit

Duhet të lëçisni

Ngjarje tragjike në rrugët e qytetit shqiptar, makina humb kontrollin dhe përplas për vdekje dy fëmijë 8 vjeçarë

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen ka ndodhur sot pasdite në Kosovë, ku një veturë ka rënë në lumë në fshatin Carralevë. Si pasojë...

Mbi 8 mijë raste të reja, shënohet numri më i ulët i viktimave në Itali që nga tetori

Në 24 orët e fundit në Itali, janë regjistruar 8,292 raste të reja me koronavirus nga 226,006 testime të kryera për të dyshuar. Sot...

Përfundon kontrata me vaksinën AstraZeneca, BE: Nuk do ta rinovojmë

Thierry Breton, Komisioneri Evropian për Tregun e Brendshëm deklaroi sot, se Komisioni Europian nuk do të rinovojë kontratën për vaksinat e koronavirusit me AstraZeneca...

Aksident rrugor në Tiranë, fëmija i mitur përfundon në spital pas përplasjes

Një fëmijë i mitur ka përfunduar në spital këtë të diel, pasi një makinë me drejtues shtetasin me inicialet J.S., e përplasi. Aksidenti ndodhi në...

Janë rreth 20 kulla karakteristike prej guri gati 200-vjeçare,  me të cilat identifikohet fshati Dragobi, atje ku është edhe shpella e heroi legjendar Bajram Curri. Fshati Dragobi identifikohet edhe me një ujvarë që rrjedh pingul nga shpati i malit, shtëpitë karakteristike prej guri, me çati të pjerrëta karakteristike për krahinën.

Kur kalon Dragobinë në krahun e djathtë të rrjedhës së ujit të Valbonës, mes pyllit të dendur ndodhet shpella e Bajram Currit, atje ku heroi jetoi çastet e fundit të jetës. Është një vend që nuk vizitohet shumë nga turistët ndoshta edh për shkak të terrenit të thyer.

Një grup inxhinierësh përcjellin përmes facebook disa foto të realizuar së fundmi tek Shpella e Dragobisë ose ndryshe shpella e Bajram Currit. Ndoc Mulaj, Blerant Lushaj dhe Erind Zllami, përcjellin me fotografi, rrugën që nis nga pamjet fantastike të Valbonës, kullat e Dragobisë e deri tek pamjet e rralla të shpellës së Bajram Currit.

valbone3

 

valbone2

 

valbone5

kulla drag

drag 2

kulle valbone

dragobi2

 

 

valbone7

dragobi3

shpella e dragobise

dragobi 5

shpella e dragobise fotyo kryesore

shp[ella e drag 6

dragobi4

shpella drag foto 4

shpella e dragobise 3

bajram curri

 

 

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Ngjarje tragjike në rrugët e qytetit shqiptar, makina humb kontrollin dhe përplas për vdekje dy fëmijë 8 vjeçarë

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen ka ndodhur sot pasdite në Kosovë, ku një veturë ka rënë në lumë në fshatin Carralevë. Si pasojë...

Mbi 8 mijë raste të reja, shënohet numri më i ulët i viktimave në Itali që nga tetori

Në 24 orët e fundit në Itali, janë regjistruar 8,292 raste të reja me koronavirus nga 226,006 testime të kryera për të dyshuar. Sot...

Përfundon kontrata me vaksinën AstraZeneca, BE: Nuk do ta rinovojmë

Thierry Breton, Komisioneri Evropian për Tregun e Brendshëm deklaroi sot, se Komisioni Europian nuk do të rinovojë kontratën për vaksinat e koronavirusit me AstraZeneca...

Aksident rrugor në Tiranë, fëmija i mitur përfundon në spital pas përplasjes

Një fëmijë i mitur ka përfunduar në spital këtë të diel, pasi një makinë me drejtues shtetasin me inicialet J.S., e përplasi. Aksidenti ndodhi në...

Tragjedi në minierën e arit, rrëshqitja e dheut rezulton fatale për jetën e 15 punonjësve

Një rrëshqitje e dheut ka përfunduar në tragjedi në një minierë artizanale ari në Guine të Afrikës Perëndimore. Katastrofa ndodhi ditën e shtunë në...