Fiqiri Llagami dhe rrena komuniste për “tironcit me nallone”

Duhet të lëçisni

Kërkohej prej 10 vitesh nga policia, shqiptarin e “tradhton” facebook-u i gruas

Prej 10 vitesh shqiptari nga Vlora Shaqir Kalaj ishte në kërkim nga policia italiane, pasi ishte një nga të arrestuarit e operacionit “Non plus...

Vdekja e 23 të moshuarve pasi u vaksinuan në Norvegji, OBSH nis verifikimet

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka nisur verifikimet për vdekjen e 23 të moshuarve në Norvegji, pasi u vaksinuan kundër koronavirusit. OBSH është në kontakt me...

Lajm i keq nga Pfizer, kompania do të zvogëlojë përkohësisht dërgesat e vaksinave në Europë

Kompania amerikane Pfizer, që momentalisht është prodhuesi më i mad hi vaksinave kundër koronavirusit, ka marrë vendimin që të zvogëlojë përkohësisht dëgimin e dozave...

Futen në grevë tre zyrtarë të Kryeministrisë në Kosovë

Tre zyrtarë të Zyrës së Kryeministrit në Kosovë kanë njoftuar se kanë hyrë në grevë. Këshilli Grevist që përbëhet nga Arben Krasniqi, Isa Hajdari...

Nga Beniamin Bakalli

Sa herë qe shoh këtë foto, m’kujtohen historitë që dëgjoja gjatë fëminisë sime në shkollë, nga mësusit e edukuar me frymën komuniste alla Paskal Milo.

Se i “gjetëm tironcit me nallone” e të pashkollu, e që civilizimin na e paskan prurë komunistat.

Kjo propogandë anti tironce, ka lidhje me mentalitetin fshatar komunist, e më vjen keq kur lexoj dhe postime të individëve që punojnë në insitucione për “zbardhjen e krimeve komuniste” postime të frymëzuara nga mendësi komuniste.

Në këtë foto të fund viteve ‘30 është zoti Fiqiri Llagami me zonjën e tij Hedije Sharra Llagami.

Lindur në Tiranë më 1913.
Nga një familje nacionaliste me ndjenja të forta atdhedashurie për birin e rilindasit, Myslim Llagami edhe fashizmi, edhe komunizmi nuk ishin mbartësit dhe realizuezit e çështjes gjithë-kombëtare.
Studimet e larta i kishte mbaruar për gazetari në Universitetin e Sorbonës në Francë.
Gjatë luftës krijoi revistën nacionaliste “Shqypnia”.
Në 1945 e arrestuan dhe e dënuan 20 vjet burgim.
akuza për ishte: “Mrojtës dhe bashkëpuntor i nacionalizmit Shqiptar”.
Sipas komunistëve si gazetar gjatë viteve të luftës ai kishte hedhur vrer ndaj komunizmit,
Ata e cilësuan si bashkëpunëtor të Rexhep Mitrovicës.

E liruan nga burgu në vitin 1959.
Pas burgut Fiqiri Llagami vazhdoi ta mbajë hartën e Shqipërisë Etnike në një nga dhomat e shtëpisë së tij në Tiranë.
Në vitin 1976 e arrestuan përsëri, publicistin që besonte në bashkimin e trojeve shqiptare.
Vdiq në burg në vitin 1978.

Të djathtën nuk mund ta bëjnë fshatarët.
E djathta don elita.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Kërkohej prej 10 vitesh nga policia, shqiptarin e “tradhton” facebook-u i gruas

Prej 10 vitesh shqiptari nga Vlora Shaqir Kalaj ishte në kërkim nga policia italiane, pasi ishte një nga të arrestuarit e operacionit “Non plus...

Vdekja e 23 të moshuarve pasi u vaksinuan në Norvegji, OBSH nis verifikimet

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka nisur verifikimet për vdekjen e 23 të moshuarve në Norvegji, pasi u vaksinuan kundër koronavirusit. OBSH është në kontakt me...

Lajm i keq nga Pfizer, kompania do të zvogëlojë përkohësisht dërgesat e vaksinave në Europë

Kompania amerikane Pfizer, që momentalisht është prodhuesi më i mad hi vaksinave kundër koronavirusit, ka marrë vendimin që të zvogëlojë përkohësisht dëgimin e dozave...

Futen në grevë tre zyrtarë të Kryeministrisë në Kosovë

Tre zyrtarë të Zyrës së Kryeministrit në Kosovë kanë njoftuar se kanë hyrë në grevë. Këshilli Grevist që përbëhet nga Arben Krasniqi, Isa Hajdari...

Dalin shifrat në 24 orët e fundit: Shumë raste të reja me COVID-19, ulet numri i viktimave

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka bërë me dije shifrat e fundit sa i takon situatën së COVID-19. Në 24 orët e fundit në...