Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Filmi “Parasite” triumfon në çmimet Oscar (film)

Nga Klodiana 0

“Parasite”, filmi i regjisorit Bong Joon Ho triumfoi në mbrëmjen e çmimeve Oscar, duke shkruar historinë pasi është i pari film jo në gjuhën angleze që fiton statujën e artë.

“Parasite” fitoi plot 4 Oscar, përfshirë këtu “Regjisorin më të mire”, “Skenari më i mirë original” dhe “Filmi më i mirë ndërkombëtar”.

Renee Zellweger rrëmbeu statujën e artë si aktorja më e mire protagoniste, për interpretimin e Judy Garland në “Judy”. Joaquin Phoenix u zgjodh aktori më i mirë për interpretimin e tij në filmin “Joker”.

Brad Pitt dhe Laura Dern morën çmimet e aktorëve më të mirë mbështetës me rolet e tyre, respektivisht në “Once upon a Time in Hollywood” dhe “Marriage Story”.

“Parasite” ishte ndër fituesit më të mëdhenj ndërsa tej pritshmërive, filmi i Sam Mendes, viti “1917” arriti të triumfojë në 3 kategori, por asnjëra prej tyre ndër ato të rëndësishmet.

Filmi dedikuar Luftës Së Parë Botërore ishte favorit absolut për Oskarin, por triumfoi vetëm në kategoritë teknike. “Ford Versus Ferrari” rrëmbeu dy statuja të arta, “Joker” 2, “Once Upon a time in Hollywood” po ashtu 2 Oscar. “Toy Story 4” triumfoi si filmi më i mirë i animuar.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej