Efektivja rrahu vajzën në rrugë, Nako: Dhuna nis nga radhët e policisë, transmetohet tek qytetari (film)

Duhet të lëçisni

David McAllister: Zgjedhjet e 25 prillit, vendimtare për demokracinë shqiptare!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi sot një bisedë me Presidentin e PPE, Donald Tusk, dhe përfaqësues të tjerë të lartë të PPE. Gjatë...

Presidenti i PPE Tusk thirrje shqiptarëve: Nëse doni ndryshimin, votoni ndryshimin

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një bashkëbisedim me drejtues të Partisë Popullore Eropiane. Presidenti i PPE, Donald Tusk, u shpreh se Shqipëria...

Basha falënderon komunitetin shqiptaro-amerikan: Kush e ka të shtrenjtë Shqipërinë, kërkon ndryshim!

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, falënderon komunitetin shqiptaro-amerikan, pas mesazhit të këtij të fundit se “ka ardhur koha për të përcjellë Ramën në...

Meta paralajmëron “të fortët”: Bëhuni gati, edhe pulat do t’ua sekuestrojmë

Edhe 4 ditë, që Sovrani të rimarrë në duart e tij sovranitetin e grabitur pabesisht dhe poshtërsisht me zgjedhje si ato të Shijakut, të...

Një ngjarje e paprecedentë u shënua pak ditë në parë në Kombinat, pasi një efektive policie shihej teksa dhunonte një vajzë për mosmbajtjen e maskës. Videoja e publikuar nga JOQ, shkaktoi reagime të ashpra në rrjete sociale. Ditën e sotme për të folur për këtë skandal ishin të ftuar në “Abc-në e mëngjesit” Pëllumb Nako, ish nëndrejtor i përgjithshëm i policisë dhe psikologia Brunilda Laboviti.

Nako tha se dhuna psikologjike ekziston dhe në radhët e policisë dhe për pasojë sipas tij kjo mund të reflektohet tek qytetarët.

“Dhuna psikologjike ekziston dhe brenda rradhëve të policisë. Është një organizëm që lëndon nga një dhunë e brendshme në publik. Të gjithë njerëzit janë të interesuar që të shikojnë raportin që krijon policia me publikun, por brenda rrallë shikojnë se çfarë lëngon nga ana psikologjike. Ajo hierarkia në formën e piramidës është një dhunë që fillon nga institucionet e transmetohet tek qytetari”, u shpreh Nako.

Psikologia ka deklaruar se sjelljet e tilla krahas ndëshkimit duhet të shoqërohen dhe me trajtime psikologjike. “Kur kemi kaq shumë agresivitet, sjellje impulsive të momentit jo vetëm që duhen ndëshkuar oor duket dhe siguruar një trajtim psikologjik i personit që kryen këtë sjellje të tillë. Duhet ta detyrosh që të shkojë për një vit tek psikologu.”, u shpreh psikologia.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

David McAllister: Zgjedhjet e 25 prillit, vendimtare për demokracinë shqiptare!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi sot një bisedë me Presidentin e PPE, Donald Tusk, dhe përfaqësues të tjerë të lartë të PPE. Gjatë...

Presidenti i PPE Tusk thirrje shqiptarëve: Nëse doni ndryshimin, votoni ndryshimin

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një bashkëbisedim me drejtues të Partisë Popullore Eropiane. Presidenti i PPE, Donald Tusk, u shpreh se Shqipëria...

Basha falënderon komunitetin shqiptaro-amerikan: Kush e ka të shtrenjtë Shqipërinë, kërkon ndryshim!

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, falënderon komunitetin shqiptaro-amerikan, pas mesazhit të këtij të fundit se “ka ardhur koha për të përcjellë Ramën në...

Meta paralajmëron “të fortët”: Bëhuni gati, edhe pulat do t’ua sekuestrojmë

Edhe 4 ditë, që Sovrani të rimarrë në duart e tij sovranitetin e grabitur pabesisht dhe poshtërsisht me zgjedhje si ato të Shijakut, të...

Vdekshmëria në BE ulet ndjeshëm në shkurt, në kontrast në Shqipëri

Pasi arriti dy kulme të rëndësishme në pranverë dhe vjeshtë 2020, vdekshmëria e tepërt filloi të binte në dy muajt e parë të 2021...