E afërmja e familjes Josifi jep detaje rrëqethëse: Shkova për vizitë dhe ndjeva erë të keqe, ato më thanë se Anisa po bën ditët e Zotit dhe nuk lahet

Duhet të lëçisni

Zyrtarët e shëndetësisë tanimë janë të bindur: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh!

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse...

Shoqërohet nga policia e Elbasanit djali i Azem Hajdarit, në makinë i gjendet drogë

Është shoqëruar djali i vogël i Azem Hajdarit, i cili mban të njëjtin emër me babanë e tij të ndjerë. Burime  bëjnë me dije se...

Bie lehtë numri i rasteve të reja Covid, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

MSH ka publikuar bilancet e fundit me Covid-19. Në 24 orët e fundit nuk ndërroi jetë asnjë person, teksa janë regjistruar 31 raste të reja. Ndërkohë...

“Qëlloi me anti-tank”, zbulohet dosja e bosit të kokainës, si nisi hasmëria mes fiseve në Elbasan

Nga Xhensila Kodra Burimet  zbardhin dosjen e plotë të vendimit që Gjykata e Elbasanit dha në 25 Shkurt 2003 për Agim Çermën i cili u...

Detaje rrëqethëse janë bërë me dije së fundmi, në lidhje me histornë tragjike të familjes Josifi. Një e afërmja e tyre e cila jeton pranë banesës së viktimave, ka folur për mediat dhe ka thënë se familja ishte me Jehovain në Përmet, por pasi i vdiq i shoqi dhe erdhën në Tiranë, u shkëputën nga kjo fe dhe filluan të ndiqnin një sekt tjetër fetar.

E afërmja tha se Anisën, vajzën që u gjet e vdekur, kishte më shumë se një vit pa e parë. Ajo dëshmoi se njëherë kur kishte shkuar për vizitë në shtëpi, kishte ndjerë erë të keqe, por mamaja i kishte thënë se vjen erë pasi Anisa nuk lahet, kusht ky i përmbushjes së ritit fetar.

“Një vit e gjysmë më parë kanë qenë në një sebep familjar. Anisën kisha që në janar 2019 pa e parë. Kur kam shkuar për vizitë në shtëpi, kam ndjerë erën e keqe, e kanë pyetur cfarë është. E ëma më tha, Anisa nuk del se po bën ditët e Zotit, era e keqe vjen se nuk duhet të lahet. Me Jehovain kanë qenë në Përmet, pasi u vetëvra burri u shkëputën dhe tani merren me një sekt tjetër fetar që praktikonin”.

Zhaneta Josifi thoshte se për shkak të thellimit në besim, ato tashmë qendronin mbyllur dhe i përkushtoheshin besimit që ndiqnin. Për këtë, ato kishin qendruar deri në 40 ditë pa ngrënë dhe pa pirë.

Sipas ekspertizës mjeko-ligjore Anisa Josifi kishte 15 muaj që kishte vdekur. E ëma dhe motra tjetër kujdeseshin për trupin e pajetë, duke e lyer me vaj dhe aromatizues, në mënyrë që të mos vinte erë.

Ato e kishin mbuluar me shtroje, me çarçafë të hollë, e kishin mumifikuar. Ndërkohë, vajza tjetër e cila ndodhet në spital, Blerta Josifi, në fjalën e parë që tha për policinë pohoi: Ju nuk e keni idenë se çfarë sakrifice kemi bërë ne për të fituar ringjalljen.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Zyrtarët e shëndetësisë tanimë janë të bindur: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh!

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse...

Shoqërohet nga policia e Elbasanit djali i Azem Hajdarit, në makinë i gjendet drogë

Është shoqëruar djali i vogël i Azem Hajdarit, i cili mban të njëjtin emër me babanë e tij të ndjerë. Burime  bëjnë me dije se...

Bie lehtë numri i rasteve të reja Covid, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

MSH ka publikuar bilancet e fundit me Covid-19. Në 24 orët e fundit nuk ndërroi jetë asnjë person, teksa janë regjistruar 31 raste të reja. Ndërkohë...

“Qëlloi me anti-tank”, zbulohet dosja e bosit të kokainës, si nisi hasmëria mes fiseve në Elbasan

Nga Xhensila Kodra Burimet  zbardhin dosjen e plotë të vendimit që Gjykata e Elbasanit dha në 25 Shkurt 2003 për Agim Çermën i cili u...

Djelmosha me tipare engjëllore dhe vasha me pamje hyrish 

Shkruan Fahri Xharra* “Me ndihmën e Zotit, më të Lartit pushtuan çdo strehë që mësynë dhe grabitën e plaçkitën kaq shumë pasuri të frymore e jofrymore,...