Dyshimet pas shpërthimit të frikshëm në Beirut

Duhet të lëçisni

Aksident tragjik/ Përplasen dy makina, vdes 55-vjeçari në Laç

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen ka ndodhur mbrëmjen e sotme në qytetin e Laçit. Bëhet me dije se mjeti me drejtues shtetasin A.Gj., është...

“Është mirë të tërhiqesh si kampion”, largohet drejtori i Tiranës Arbi Laçi

Çdo fillim e ka një fund. Arbi Laçi është larguar zyrtarisht nga Tirana. Ish-drejtori sportiv i bardhebluve ka konfirmuar gjithçka me anë të një...

Policia jep detaje për vdekjen e 50-vjeçarit që tërhoqi zvarrë qenin e tij

Ditën e sotme ka ndërruar jetë 50-vjeçari Faik Përkoxha i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin e një qeni. Ai u fotografua...

Libani nuk gjen qetësi, shpërthen depo e armëve, disa të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditëm e sotme në Liban, ku ka shpërthyer një depo armësh. Mediat e huaja bëjnë me dije se nga...

Dy shpërthimet e fuqishme të ndodhura mbrëmjen e së martës në Bejrut që kanë shkaktuar deri më tani mijëra të plagosur dhe më shumë se 100 të vdekur, i kanë hapur rrugë disa hipotezave, duke bërë që të flitet për një incident dhe për një sulm të mundshëm terrorist.

E sigurt është se kanë shpërthyer 2 750 ton nitrat amoni të sekuestruara në një anije tregtare në vitin 2014 dhe që ishin vendosur në një magazinë të portit.

Nëse nga njëra anë ka nga ata që flasin për një incident nga ana tjetër nuk përjashtohet mundësia e një atentati apo një mënyrë për të tërhequr vëmendjen e popullsisë nga vendimi i pritur për vrasjen e ish-kryeministrit Hariri.

I pari që ka folur për hipotezën e një atentati është presidenti amerikan Donald Tramp. Pak orë pas shpërthimit, kreu i shtëpisë së bardhë shprehu ngushëllimet dhe ofroi ndihmë për Libanin duke folur për një sulm të tmerrshëm.

Për disa të tjerë nuk përjashtohet, në fakt, se tragjedia mund të jetë nxitur nga Hezbollah për të destabilizuar Libanin.

Për të tjerë mund të jetë një sulm që ka ndodhur nga jashtë kundër një depozite armësh të Hezbollah dhe aleatëve të tyre iranianë. Në këtë rast përgjegjësia bie mbi Izraelin dhe vendet e Gjirit Persik. Nga ana e tij shteti i drejtuar Benjamin Netaniau i beson tezës së një incidenti fatkeq.

Një hipotezë tjetër është dhe ajo sipas të cilës kjo është një lëvizje për të tërhequr vëmendjen nga vendimi i pritur i Organizatës së Kombeve të Bashkuara për vrasjen e ish kryeministrit libanez Hariri, i eliminuar në 14 shkurt 2005 me një autobombë së bashku me 22 persona të tjerë.

Për vrasjen u akuzua menjëherë Hezbollah, aleat me regjimin sirian të Asad dhe i mbështetur nga Irani.

Në këtë rast përgjegjësia bie mbi Sirinë dhe lëvizjen Shiite të Hasan Nasrallah, aleat i Asad, të cilit Hariri donte t’i hiqte kontrollin e Libanit.

View this post on Instagram

Lebanon is in mourning. Morning has revealed the scale of destruction caused by the explosion that rocked the capital Beirut on Tuesday. The explosion in the city's port area has killed at least 100 people and injured more than 4,000 others. President Michel Aoun said 2,750 tonnes of ammonium nitrate had been stored unsafely in a warehouse for six years, and an investigation is under way to find out what triggered the explosion. The country will observe an official period of mourning for three days from Wednesday. "What we are witnessing is a huge catastrophe," the head of Lebanon's Red Cross George Kettani told local media. "There are victims and casualties everywhere." Tap the link in our bio for more on the explosion and the situation in Beirut. (AFP/Reuters/Getty) #Beirut #Lebanon #bbcnews

A post shared by BBC News (@bbcnews) on

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Aksident tragjik/ Përplasen dy makina, vdes 55-vjeçari në Laç

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen ka ndodhur mbrëmjen e sotme në qytetin e Laçit. Bëhet me dije se mjeti me drejtues shtetasin A.Gj., është...

“Është mirë të tërhiqesh si kampion”, largohet drejtori i Tiranës Arbi Laçi

Çdo fillim e ka një fund. Arbi Laçi është larguar zyrtarisht nga Tirana. Ish-drejtori sportiv i bardhebluve ka konfirmuar gjithçka me anë të një...

Policia jep detaje për vdekjen e 50-vjeçarit që tërhoqi zvarrë qenin e tij

Ditën e sotme ka ndërruar jetë 50-vjeçari Faik Përkoxha i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin e një qeni. Ai u fotografua...

Libani nuk gjen qetësi, shpërthen depo e armëve, disa të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditëm e sotme në Liban, ku ka shpërthyer një depo armësh. Mediat e huaja bëjnë me dije se nga...

Kollomoqi që na jep çdo ditë Qeveria

Nga Klodian Tomorri  Gjatë viteve 80’, teksa “ZIS-at” e Partisë transportonin në autokolonë, misër nga Lushnja në Berat, njëri nga magazinierët e rezervave të shtetit në...